Czyste Tatry – konferencja prasowa

Już 30 czerwca rusza akcja „Czyste Tatry” – Największe sprzątanie Tatr w historii. Należy się śpieszyć ze zgłoszeniami, ponieważ połowa miejsc jest już zajęta, o czym na wtorkowej konferencji w krakowskiej Piwnicy pod Baranami poinformował organizator i pomysłodawca Albin Marciniak z Klubu Podróżników Śródziemie.

W sobotę 30 czerwca o godz. 15, na wszystkich wierzchołkach polskich Tatr dopuszczonych do ruchu turystycznego staną wolontariusze wyposażeni w specjalne worki oraz plecaki na śmieci. Po przekazaniu pozdrowień między szczytami, rozpoczną schodzenie zbierając wszystkie odpadki z terenu parku narodowego. Celem akcji jest rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród Polaków oraz szeroko zakrojona akcja edukacyjna dotycząca Tatr.

Największe sprzątanie Tatr w historii ma być swego rodzaju happeningiem. Głównie chodzi mi o dotarcie do wszystkich tych, którzy w sezonie turystycznym wyruszają na tatrzańskie szlaki i uświadomienie im, że są w górach gośćmi. Tatry są domem dla zwierząt, a my jesteśmy gośćmi i zachowujmy się jak goście – podkreślał Albin Marciniak.

Alin Marciniak prezentuje identyfikator uczestnika akcji

Zgłosić swój udział i wybrać szlak (szczyty, doliny), który chciałoby się sprzątać można na stronie Czyste Tatry. Następnie spotykamy się na Równi Krupowej w centrum Zakopanego. Powstanie tu Base Camp z bezpłatnym polem namiotowym. Wszyscy biorący udział w akcji będą mogli z niego korzystać bezpłatnie od godz. 16 w czwartek aż do poniedziałku.

Punkt kulminacyjny akcji to sobota godzina 15. Wówczas wszyscy stajemy na szczytach i w dolinach, które zadeklarowaliśmy, pozdrowimy się i rozpoczyniemy sprzątanie. Tatry Polskie są tak małe, że stojąc na jednym szczycie można pozdrowić kogoś ze szczytu sąsiedniego i stworzyć w ten sposób łańcuszek pozdrowień. A schodząc zbierzemy wszystko to, co pozostawili inni, a nigdy w górach znaleźć się nie powinno” – wyjaśnia Albin Marciniak.

Uczestnicy otrzymają specjalne identyfikatory, dzięki którym będą mogli w czasie akcji nie tylko bezpłatnie nocować w miasteczku namiotowym, ale także poruszać się po TPNie. Każdy z uczestników otrzyma także mapę graniową Tatr oraz specjalny worek na śmieci przygotowany przez firmę Jan Niezbędny.

Specjalnie na potrzeby akcji zostało wyprodukowanych 100 plecaków, które ułatwią zbieranie i przenoszenie śmieci. „Nasze plecako-worki z pewnością będą ułatwieniem w sprzątaniu. Projektując je kierowaliśmy się misją marki „Żyj Wygodniej” – powiedział Waldemar Kletkiewicz, Brand Manager Jana Niezbędnego, Sarantis Polska SA.

Honorowy patronat nad największym sprzątaniem Tatr w historii objęli: burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Biuro Promocji Miasta Zakopane, Tatrzański Park Narodowy, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Ta akcja idealnie wpisuje się w program Eko Zakopane. Tatry w prawdzie rządzą się same, ale to co się tam dzieje ma duży wpływ na miasto i na odwrót. Idea jest świetna, ponieważ motywuje nas, żebyśmy wyrobili sobie właściwe nawyki. Jeśli przynieśliśmy śmiecie to je zabierzmy z powrotem. Niedługo nie tylko Zakopane i Tatry, ale także cała Polska wchodzi w nową ustawę – brzydko nazywaną śmieciową – śmieci będą musiały być segregowane i utylizowane. Potrzebujemy standardów i nowych nawyków — powiedział burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Wszyscy chcielibyśmy, żeby Tatry  były czyste i bezpieczne. A z czystością jak z bezpieczeństwem. Im więcej akcji edukacyjnych tym mniej wypadków. Ta akcja powinna być początkiem szerszego, nawet takiego bardziej agresywnego programu, przygotowującego ludzi do wyjścia w Tatry. Żartobliwe przesłanie od naczelnika – w trakcie trwania akcji TOPR ratuje w pierwszej kolejności tych z workami śmieci — dodał Andrzej Blacha, członek zarządu TOPR.

  

Do akcji włączyli się także znani sportowcy i himalaiści m.in. Rafał Sonik, pierwszy Polak, który stanął na podium Rajdu Dakar oraz Leszek Cichy, pierwszy zimowy zdobywca Everestu. W akcję zaangażowali się także artyści i ludzie sceny: Sebastian Karpiel Bułecka, Bogusław Linda oraz Lidia Popiel.

Plan ramowy akcji Czyste Tatry:

28 czerwca godzina 16 – otwarcie Base Campu na Równi Krupowej dolnej dla uczestników akcji.
29 czerwca – rejestracja uczestników, wydawanie materiałów (identyfikatory, worki, koszulki).
30 czerwca około godziny 7 – rejestracja uczestników i wydawanie materiałów
godzina 15 punkt kulminacyjny – wszyscy uczestnicy znajdą się w miejscach wcześniej wybranych. 15:15 zejście szlakami w dół i zbieranie śmieci. Zapełnione worki zostawiane będą we wskazanych punktach.
1 lipca – Base Camp – akcja krwiodawstwa, wręczenie nagród laureatom konkursu „Najpiękniejsza Góra Świata”. Na Krupówkach otwarcie plenerowej wystawy pokonkursowej. Godzina 11 – konferencja prasowa podsumowująca akcję. Godzina 16 – jej oficjalne zakończenie.

Więcej o akcji we wcześniejszym wpisie: Czyste Tatry, czyli góry śmieci do zniesienia.


Tagi: ,

Dołącz do dyskusji!

  1. Sylwia83 napisał(a):

    Wszystko ładnie, pięknie, tylko czemu Sarantis wprowadza ludzi w bład; z jednej strony ekologia, a z drugiej testuja na zwierzętach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>