Szpik na Szczyt – niezwykła wyprawa na Kilimandżaro

kili-min15 stycznia na lotnisku Kilimanjaro wylądowała niezwykła wyprawa. Szpik na Szczyt to pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Celem wyprawy, której pomysłodawczynią jest Ania Czerwińska, jest zdobycie „dachu Afryki”  (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczki. O filmową relację z wyprawy zadba sam Darek Załuski!

Bardzo krótko od siebie, a potem już merytorycznie o wyprawie i jej uczestnikach. A od siebie chciałam powiedzieć, że gdy siedziałam na sali podczas konferencji zapowiadającej wyprawę – nie miałam pojęcia, kto tu jest dawcą, a kto biorcą szpiku. Widziałam tylko i wyłącznie zmotywowanych uczestników wyprawy. A to oznacza, że po chorobie można nie tylko wrócić do zdrowia, ale nawet podejmować takie wyzwania. Jedna z osób, które podziwiam (Kris Carr) powtarza często, że „rak jest nauczycielem” – na szczęście nie musiałam przerabiać takiej lekcji, ale ilekroć słucham ludzi, którzy z ciężkimi chorobami walczyli, próbuję się czegoś nauczyć. Ta wyprawa uczy, że nawet po takich chorobach jest życie i można to życie wynieść na wyższy poziom. Każdy ma swój Everest, a w tym wypadku swoje Kilimandżaro.

sznsz1Celem projektu Szpik Na Szczyt jest zdobycie „dachu Afryki” i pokazanie codziennego „Kilimandżaro” wszystkich uczestników. Wyprawa daje nam możliwość zwrócenia uwagi na problemy osób chorych na białaczki, których sytuacja w ostatnim czasie znacznie się pogorszyła, głównie za przyczyną nowelizacji ustawy o przeszczepianiu tkanek i narządów – mówi  Monika Sankowska, przewodnicząca Fundacji „Przeciwko Leukemii. Wyprawa ma udowodnić, że życie po przeszczepie szpiku może wyglądać tak samo, jak przed chorobą, że przeszczep daje życie i pozwala na zdobywanie kolejnych szczytów w życiu czy w pracy, a chorzy to ludzie, którzy mogą wejść na taki szczyt jak Kilimandżaro. Dlatego tak ważna jest pomoc chorym, którzy niestety poza walką z chorobą muszą walczyć z bezdusznością urzędników.

Pomysłodawcsz-aniazynią i patronką wyprawy jest Anna Czerwińska wybitna polska himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, a także dawczyni szpiku kostnego. W miesiąc po oddaniu szpiku stanęła pod K2, drugiej co do wysokości góry świata. Jej zdjęcie spod szczytu obiegło wszystkie rejestry dawców szpiku na świecie.

Gdy udało mi się wreszcie zostać dawcą prawdziwym, tzw. zrealizowanym, natychmiast pomyślałam, że bardzo fajną rzeczą byłoby gdybym mogła zabrać w góry na wspólną wyprawę swoją biorczynię. Jeszcze wtedy nie znałam tej osoby. A Kilimandżaro przyszło mi do głowy dlatego, że góra ta jest postrzegana jako szczyt marzeń, swego rodzaju symbol – Anna Czerwińska opowiada o tym, jak zrodziła się idea wyprawy. Powiedziałam o tym pomyśle Monice Sankowskiej z Fundacji „Przeciwko Leukemii” i postanowiłyśmy zrealizować go na większą skalę i zorganizować wyprawę, w której wezmą udział dawcy i biorcy szpiku. Dlaczego Kilimandżaro? To najwyższa góra Afryki, postrzegana przez wielu jako szczyt marzeń, jej zdobycie jest dużym osiągnięciem dla każdego.

Wyprawie patronuje znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska i Senator Profesor transplantolog Alicja Chybicka. „Już sam fakt, że ktoś podejmuje walkę – próbuje realizować swoje marzenie – jest piękny” – powiedziała Martyna.

Wyprawa ma też na celu zintegrowanie środowisk transplantologów, dawców i biorców. Biorący w niej udział lekarze, na co dzień przygotowują pacjentów do transplantacji i przeszczepiają komórki macierzyste. Wśród uczestników wyprawy jest m.in. profesor Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Profesor ukończył kurs medycyny wysokogórskiej. Wspólnie z organizatorami wyprawy zadba o jej zaplecze medyczne.

Uczestnicy wyprawy zostali zaszczepieni zgodnie z rekomendacjami międzynarodowymi, zapoznali się z profilaktyką i leczeniem objawów choroby wysokościowej. Sprawdzone zostały podstawowe cechy wydolnościowe, wykonano kontrolną spirometrię płuc, USG serca. Czy zdobędą szczyt? Zobaczymy. Może to zależeć od dyspozycji w danym dniu – mówi profesor Krzysztof Kałwak.

W wyprawie uczestniczy także profesor Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu – hematolog promująca prozdrowotny tryb życia. Pani Profesor ukończyła we wrześniu b.r. maraton Wrocławski, a wcześniej startowała w półmaratonach. Od lat walczy o prawa małego pacjenta. Jest znana z bezkompromisowej walki o życie dzieci.

sznsz2Nad wyprawą od strony organizacyjnej czuwa Tomasz Kobielski – doświadczony alpinista i himalaista, a także organizator wyjazdów i wypraw w najdalsze zakątki świata, jeden z najmłodszych zdobywców Korony Ziemi, właściciel agencji wyprawowej Adventure24.pl posiadającej wszelkie konieczne certyfikaty bezpieczeństwa. Wyprawy na Kilimandżaro prowadził już kilkadziesiąt razy.

Dla wyprawy Szpik Na Szczyt wybraliśmy drogę Machame w wersji 7-dniowego trekkingu. Zapewnia to optymalne warunki aklimatyzacji, bezpieczeństwo i przy odrobinie szczęścia możliwość wejścia na szczyt dla wszystkich uczestników wyprawy. Każdy z członków grupy będzie miał szansę na odpowiedni odpoczynek, co mamy nadzieję zapobiegnie rozdzielaniu się grupy i umożliwi zrealizowanie jednego z założeń wyjazdu, to jest integracji i współpracy. Na drodze do szczytu zaplanowanych jest 5 obozów. Każdego dnia pokonujemy od 500 do 900, a w samym ataku szczytowym nawet ok 1400 metrów w pionie, więc mimo faktu, że góra nie jest trudna technicznie trzeba bardzo uważać na właściwą aklimatyzację do wysokości. Całość jest tak zorganizowana, że uczestnicy skupiają się przede wszystkim na wędrówce pod naszym okiem oraz doświadczonych lokalnych przewodników, natomiast obok działa całe zaplecze techniczne: tragarze, obsługa kuchenna i zaopatrzenie – zapowiada Tomasz Kobielski.

DSC_0042

Z wyprawy możemy spodziewać się ciekawej relacji filmowej, ponieważ jej uczestnikiem jest także wybitny operator i wspinacz, który dopiero co wrócił z zimowej wyprawy na Nang Parbat – Dariusz Załuski!

Wyprawę organizuje Fundacja „Przeciwko Leukemii” – organizacja non-profit, która od 13 lat wspiera, pomaga i kompleksowo zajmuje się chorymi i ich rodzinami oraz prowadzi działalność edukacyjną (książki, filmy, wykłady) – propaguje wiedzę na temat nowotworów krwi  i sposobów ich leczenia.  Fundacja „Przeciwko Leukemii”  stworzyła pierwszy w Polsce profesjonalny rejestr dawców szpiku ALF–PL3-MDR . To dawcy tego rejestru będą zdobywać Kilimandżaro.

Wyprawie patronuje podmiot leczniczy Medigen zajmujący się doborem dawców do przeszczepu szpiku. To pacjenci Medigenu chcą zdobyć Kilimandżaro. To jedyny ośrodek w Polsce posiadający wszystkie akredytacje związane z badaniami HLA oraz doborami dawców szpiku (EFI, EMDIS, NMDP, WMDA, BMDW).

Więcej informacji o wyprawie: www.SzpikNaSzczyt.pl

sz-ania-2


Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>