Złote Czekany 2014: John Roskelley z nagrodą za całokształt

pitolet-roskelleyOd 26 do 29 marca miejscowości Courmayeur i Chamonix będą gospodarzami 22. edycji Złotych Czekanów, czyli wspinaczkowych Oscarów. Znany jest już laureat nagrody za osiągnięcia życiowe – Piolet d’Or Carrière – jest nim amerykański alpinista John Roskelley, autor wydawanych również w Polsce książek górskich. Począwszy od 2009 roku nagroda za całokształt kariery przyznana została Walterowi Bonattiemu, Reinholdowi Messnerowi, Dougowi Scottowi, Robertowi Paragotowi i Kurtowi Diembergerowi. Dziś znana jest również jako „Walter Bonatti Award”.

roskelleyroskelley2John Roskelley (ur. 1948) wspinać rozpoczął się w latach 70. na słynnych, kanadyjskich lodospadach Rocky Mountains, gdzie dokonał wielu godnych odnotowania przejść. Choć w Ameryce prawie od razu stał się gwiazdą, w Europie o nim nie słyszano, więc artykuł na jego temat w magazynie „Mountain” zatytułowano po prostu „Who is this man?”.

W 1976 roku był uczestnikiem wyprawy, która poprowadziła nową drogę na północno-zachodniej ścianie Nanda Devi (7816m). Jego partnerzy wspominali, że odznaczał się niebywałą siłą woli i zdolnościami radzenia sobie z wysokogórskimi trudnościami. W 1977 roku z Galenem Rowellem, Kimem Schmitzem i Dennisem Hennekiem jako pierwsi stanęli na Great Trango Tower. Rok później przeszedł bez tlenu i pomocy tragarzy wysokościowych trudną, nową drogę na K2. W 1979 roku dokonał pierwszego wejścia na Gaurishankar (7134m) i prawie z marszu, również jako pierwszy, stanął na Uli Biaho (6109 m) – jedną z imponujących katedr Baltoro. W 1980 roku wspinał się na zachodnim filarze Makalu i samotnie stanął na szczycie. Roskelley niemal co roku organizował wyprawy na 6 i 7-tysięczniki. Jest też autorem książek górskich (m.in. „Nanda Devi: Tragiczna wyprawa”, „Opowieści ze ściany”) , zaangażował się także w działalność polityczną.

Informacja za: planetmountain.com

nanga-devi   opowiesci-ze


Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>