„Najpiękniejsza Góra Świata” – konkurs fotograficzny vol. 5

konkurs-fotoGdy Klub Podróżników Śródziemie ogłosił piątą edycję konkursu fotograficznego „Najpiękniejsza Góra Świata” miałam déjà vu. Jeden z pierwszych wpisów na blogu dotyczył tego konkursu, a Wojciecha Franusa telefonicznie męczyłam, żeby mi zdradził, jak taką górę najpiękniej sfotografować. Ale po roku prowadzenia bloga, wiele rzeczy zacznie się powtarzać: ja, rozmówcy, festiwale… na szczęście czytelnicy wciąż nowi i zaskakujący. A jeśli są wśród nich fotografowie to do 31 maja mają czas na wysłanie swoich zdjęć.

konkurs-foto2

Chociaż konkurs miał już kilka edycji, ja dowiedziałam się o nim przy okazji przygotowań do akcji Czyste Tatry, która w zeszłym roku debiutowała. Szczęśliwie w tym roku konkurs fotograficzny odbędzie się po raz piąty, a Tatry – już na większą skalę – posprzątamy po raz drugi. Gratulacje dla Albina Marciniaka z Klubu Podróżników Śródziemie, który w oba te wydarzenia wkłada niemało serca. W jury konkursu fotograficznego zasiądą: Lidia Popiel (fotografka, wykładowca  na wydziale fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej), Wojciech Franus (dyrektor artystyczny National Geographic), Jerzy Stokowski (artysta fotografik, grafik komputerowy) oraz Paweł Zając (dziennikarz).

Leszek Cichy zasugerował nam, że ten konkurs powinien mieć nazwę Najpiękniejsze zdjęcie górskie, ponieważ najpiękniejsza góra świata to pojęcie bardzo względne. Więc jurorzy skupią się przede wszystkim na szukaniu najpiękniejszego ujęcia góry. Nie będzie miało znaczenia, gdzie ta góra się znajduje – powiedział Albin Marciniak.

Myślę, że nie zaszkodzi zapoznać się z rozmową z Wojciechem Franusem, którą przeprowadziłam  zapowiadając zeszłoroczną edycję.  Do tej pory pamiętam moje zagubienie, gdy Wojciech Franus powiedział,że wszyscy znamy Everest i jakoś go w głowie „widzimy”, ale mało kto tak naprawdę widział Everest lub zapamiętał, jak wygląda na zdjęciu, więc skąd się bierze to wyobrażenie?

Z dużym wyprzedzeniem umieszczam na swoim pulpicie zdjęcie góry, na którą chcę wyruszyć. Tak było z Mont Blanc – znalazłam przesłodkie zdjęcie o różowym odcieniu. I już jakiś czas po tym, jak z niego wróciłam ktoś mi powiedział: ale to nie jest Mont Blanc! Do tej pory nie wiem, jaka góra mnie motywowała.  Dlatego w tym roku stawiam na bardzo charakterystyczny szczyt 😉

Koniec gadania! Drodzy fotografie gór – przeglądajcie archiwa lub skorzystajcie z pięknej pogody i majówki. Te zdjęcia zwyciężyły podczas poprzedniej edycji, a poniżej dokładne zasady.

I miejsce - zdjęcie "Przebłysk" (Giewont - Tatry Zachodnie) , fot.Maciej Kolber

I miejsce – zdjęcie „Przebłysk” (Giewont – Tatry Zachodnie) , fot.Maciej Kolber

II miejsce - zdjęcie Tatrzańskie świtanie, fot. Michał Ostrowski

II miejsce – zdjęcie Tatrzańskie świtanie, fot. Michał Ostrowski

III miejsce - zdjęcie Matterhorn, fot. Krzysztof Mierzejewski

III miejsce – zdjęcie Matterhorn, fot. Krzysztof Mierzejewski

Zasady udziału w konkursie:

 • Tematem konkursu jest zdjęcie krajobrazu górskiego z widocznymi szczytami gór.
 • Udział w konkursie może wziąć każda osoba zarejestrowana na www.klubpodroznikow.com.
 • Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie 3 zdjęcia.

Każde zdjęcie należy przesłać w dwóch wielkościach:

 1. poglądówka – plik JPEG nie większy niż 300 KB i o dłuższym boku do 1020 pikseli
 2. do druku – plik JPEG o wielkości 2,5 do 5 MB, wielkość dłuższego boku w poziomie co najmniej 4000 pikseli

Preferowane zdjęcia w orientacji poziomej. Zdjęcia nie mogą zawierać dodatkowych elementów takich jak ramka, datownik itd., jak również noszące cechy montażu lub nadmiernej obróbki cyfrowej – dozwolona jest  jedynie w zakresie podstawowym, tzn. kontrast, jasność, kadrowanie itp. Jury zastrzega sobie prawo oceny tej kwestii.

Przesyłane pliki w formacie JPG należy oznaczyć numerem kolejnym odpowiadającym numerowi wraz z opisem zdjęcia w treści maila. W treści maila należy obligatoryjnie podać: tytuł, nazwę szczytu i/lub  miejsce zrobienia zdjęcia – można dodać dodatkowo własny opis. Imię i nazwisko autora, nick podany przy rejestracjina www.klubpodroznikow.com, tytuł zdjęcia oraz oświadczenie o autorstwie lub prawie do dysponowania nadesłanym zdjęciem.

UWAGA! Brak spełnienia jakiegokolwiek z wyżej wymienionych kryteriów regulaminu, spowoduje automatyczne niedopuszczenie prac do udziału w konkursie. Ponadto Jury zastrzega sobie prawo niedopuszczenia pracy do konkursu z powodu niewystarczającej jakości technicznej. Biorąc udział w konkursie autor wyraża zgodę na nieodpłatne posługiwanie się jego pracami przez organizatora na wszystkich płaszczyznach związanych z konkursem.

Przekazanie nagród nastąpi do 30 dni od daty ogłoszenia wyników, bezpośrednio od fundatorów.
Wyboru zwycięskich prac oraz 30 przeznaczonych do wystawy dokona Jury. Decyzja Jury jest niepodważalna. Nazwiska autorów finałowych prac opublikowane zostaną w mediach patronujących. 30 najwyżej ocenionych prac zaprezentowanych zostanie na wystawach plenerowych. Więcej informacji i dokładną listę nagród znajdziecie tutaj.komentarze 2

 1. binu napisał(a):

  Czy będą organizowane podobne konkursy w tym roku ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>