Polscy wspinacze i himalaiści na Krakowskim Festiwalu Górskim

Jeśli ktoś wybiera się w przyszły weekend do Krakowa, ta informacja prasowa może go zainteresować. Podczas odbywającego się w dniach od 7 do 9 grudnia Krakowskiego Festiwalu Górskiego, usłyszymy opowieści o najważniejszych i najtrudniejszych górskich oraz skalnych dokonaniach Polaków w mijającym roku. Z prelekcjami wystąpią m.in. Kinga Baranowska i Artur Hajzer.

Na festiwalowej scenie zaprezentuje się Janusz Gołąb, który wraz z Adamem Bieleckim po raz pierwszy zdobył zimą Gasherbrum I. Wraz z nim wystąpi pomysłodawca programu Polski Himalaizm Zimowy, himalaista – Artur Hajzer. Zobaczymy także najlepszą polską himalaistkę młodego pokolenia, zdobywczynię ośmiu ośmiotysięczników – Kingę Baranowską. O swoich sukcesach opowiedzą pogromcy Nameless Trango Tower – Maciek Ciesielski i Mariusz Serda, grenlandzcy eksploratorzy – Jasiek Kuczera i Marcin Księżak, autor powtórzeń najtrudniejszych dróg tatrzańskich na Kazalnicy – Piotr Xięski, jedna z najlepiej wspinających się Polek – Ola Taistra oraz niezwykle utalentowany, młody wspinacz – Alex Raczyński.

Artur Hajzer i Janusz Gołąb (9 grudnia, godz. 15.30 – 17.00, Główna sala festiwalowa)

9 marca tego roku pod kierownictwem Artura Hajzera, w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, Janusz Gołąb i Adam Bielecki dołożyli kolejną cegiełkę do naszych zimowych osiągnięć w górach najwyższych. Dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I. Wejście Polaków jest drugim w historii zimowym wejściem na ośmiotysięcznik w Karakorum.

 

 

Kinga Baranowska (8 grudnia, godz. 15.15 – 16.15, Główna sala festiwalowa)

Kinga Baranowska kontynuuje z kolei tradycje polskiego kobiecego himalaizmu. 25 maja tego roku weszła na swój ósmy ośmiotysięcznik – Lhotse, czym wyrównała osiągnięcia naszej największej himalaistki, Wandy Rutkiewicz. Swoje wejście dedykowała Jerzemu Kukuczce, pierwszemu polskiemu zdobywcy Korony Himalajów, który w 1989 roku zginął właśnie na południowej ścianie Lhotse.

 

 

Maciek Ciesielski i Mariusz Serda (8 grudnia, godz. 11:30-12:00, Główna sala festiwalowa)

W sierpniu tego roku Maciek Ciesielski, Mariusz Serda i Łukasz Mirowski, przy wsparciu Fundacji Kukuczki i PZA, wspięli się na Nameless Trango Tower w Karakorum, dokonując jednocześnie drugiego polskiego wejścia na szczyt.

Maciek będzie miał na KFG jeszcze jedną prelekcję. Wspólnie z Michałem Królem opowiedzą o niedawnym Argentina Petzl Trip. (godz. 12.00-12.25)

 

Jasiek Kuczera i Marcin Księżak (8 grudnia, godz. 12:30-13:00, Główna sala festiwalowa)

Jasiek Kuczera, Marcin Księżak i Aleksander Barszczewski wyruszyli w lipcu br. z ramienia PZA na Grenlandię celem powtórzenia drogi Golden Lunacy. Przy okazji udało im się wspiąć również na Two Hobbits from the moon, gdzie dodali własny wariant i wytyczyć nową drogę Snake from Aappilattoq (VIII/VIII+, 21 wyciągów) na około 700-metrowej ścianie Marluissat Peak.

Piotr Xięski (8 grudnia, godz. 13:10-13:40, Główna sala festiwalowa)

W tym roku Piotr Xięski w zespole z Robertem Pallusem dokonał kilku świetnych przejść w naszych Tatrach, na Kazalnicy. We wrześniu zrobili czwarte klasyczne przejście Filara Kazalnicy IX+, niedługo później, w październiku, zapisali na konto honorne, pierwsze polskie powtórzenie Wędrówki dusz IX+.

Ola Taistra (8 grudnia, godz. 14:30-15:00, Główna sala festiwalowa)

We wrześniu tego roku Ola poprowadziła 50-metrową Cossi fan tutte 8c+ w Rodellarze – drogę, z którą zmagała się cztery lata. Pokonanie przepięknej linii sektora Piscineta jest nie tylko jej życiowym osiągnięciem, ale również jednym z najlepszych przejść w historii kobiecego wspinania skalnego.

 Alex Raczyński (8 grudnia, godz. 13:50-14:20, Główna sala festiwalowa)

Drugi rok z rzędu 18-letni Alex Raczyński przywozi z wakacji znakomite przejścia. I drugi raz pokonuje drogę 9a – trudności robione wciąż przez niewielu polskich wspinaczy. W rejonie Gorges du Loup łodzianin poprowadził Abysse autorstwa Alexa Chabota. Dokładnie równo rok po ubiegłorocznym sukcesie na San Ku Kai w Entraygues.

Alex Raczyński na „Abysse”, Piotr Xięski na kluczowym wyciągu (IX+) „Filara Kazalnicy”, Ola Taistra na „Cosi fan tutte” 8c+

 

 


Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>