Premiera nowego wydania książki Jerzego Kukuczki „Mój pionowy świat” oraz Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki

jk-nwPod koniec roku na rynek trafi nowe wydanie jednej z najpopularniejszych górskich pozycji, autobiograficznej książki Jerzego Kukuczki „Mój pionowy świat”. Premiera nowego wydania (dostępne będzie także ekskluzywne wydanie albumowe) oraz platformy Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki odbędzie się 22 grudnia w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Z zapowiedzi wydawcy: „Mój pionowy świat” – to autobiograficzna książka autorstwa Jerzego Kukuczki. Jest to pełna pasji, zaangażowania i poświęcenia dla gór, niezwykle osobista historia. Obrazuje nie tylko drogę do zdobycia czternastu ośmiotysięczników, czy emocjonalne podejście do gór i towarzyszy wypraw, ale również rys ówczesnej Polski i sytuacji, w jakiej rozwijał się polski himalaizm. Jednak chyba najciekawszą jej stroną jest fakt, iż kreśli przed czytelnikiem portret psychologiczny najwybitniejszego polskiego himalaisty XX wieku, daje możliwość „poznania” Jerzego Kukuczki, Jego górskich opowieści, przemyśleń a niekiedy także i tęsknot.

W tym roku przygotowaliśmy dla Was nowe wydanie tej wyjątkowej książki. Odświeżyliśmy jej szatę graficzną, opatrzyliśmy nowymi, niepublikowanymi dotąd zdjęciami z Archiwum Jerzego Kukuczki. Cecylia Kukuczka przygotowała nową przedmowę, kilka słów zechciał też napisać jeden z przyjaciół Jerzego – Mario Corradini. Specjalnie na tę wyjątkową – 25 rocznicę (rocznica śmierci Kukuczki na Lhotse – przyp.) przygotowaliśmy też ekskluzywne wydanie albumowe, szeroko zilustrowane fotografiami wyselekcjonowanymi przez syna Jerzego – Wojtka Kukuczkę”.
mps

„Mój pionowy świat” w obu wydaniach – książkowym i albumowym, będzie miał swoją premierę 22 grudnia 2014 roku w Bibliotece Śląskiej. Tego samego dnia zaprezentowana zostanie także platforma Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki (http://www.jerzykukuczka.pl).

„Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki jest zwieńczeniem kilkuletniego procesu archiwizacji materiałów pozostawionych przez himalaistę. Jest to w pełni interaktywna historia, łącząca w sobie różne media, od tekstu, przez obraz i dźwięk, po filmy i materiały 3D.  Założeniem tego projektu jest to, by w jak najciekawszy sposób przedstawić tematykę gór, wypraw Himalajskich z lat 70. i 80. oraz oczywiście historię Jerzego Kukuczki. Tak aby jednocześnie połączyć wartościowe i ciekawe materiały, nikogo nie zanudzać i w pełni wykorzystać to internetowe medium, łącząc różne materiały i reagując na czytelnika. Będzie to swoista wirtualna wycieczka śladami Jerzego Kukuczki.
jkDodatkowym działem będzie obszerne archiwum, które pozwoli w dosyć tradycyjny na pierwszy rzut oka sposób, znaleźć konkretne, interesujące danego odbiorcę informacje – np. zdjęcia Jerzego z podejścia na Everest lub wszystkie dokumenty tekstowe związane z interesującą czytelnika wyprawą. Korzystanie z zasobów muzeum będzie oczywiście bezpłatne. Muzeum będzie otwarte o każdej porze, każdego dnia, dla każdego zwiedzającego”.


Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>