Patronat GK: 14. Festiwal Slajdów Podróżniczych – TERRA, 6-7 grudnia Warszawa

logo_Terra_14_800Tegoroczna, 14. edycja Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA, odbędzie się 6 i 7 grudnia w warszawskim Kinie Wisła. Fotografujący podróżnicy zabiorą nas do Australii, Chin, Turcji i Kaszmiru, na Islandię i Madagaskar oraz… w Bieszczady i Himalaje. Przez dwa dni Festiwalu miłośnicy podróży zobaczą zdjęcia wyświetlane na wielkim ekranie, usłyszą pełne emocji opowieści i posłuchają muzyki świata. Patronem medialnym imprezy jest portal Góry Książek. Zapraszamy!

Urzekające krajobrazy, życie codzienne i trudną historię indyjskiego Kaszmiru przedstawią nam twórcy TERRY: Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, podróżnicy, fotografowie, organizatorzy wypraw trekkingowych, którzy od wielu lat eksplorują indyjskie Himalaje. Zachwycimy się Śrinagarem – indyjską Wenecją, zajrzymy do warsztatów kaszmirskich rzemieślników oraz na plantację szafranu, powędrujemy górskimi szlakami z pasterzami i pielgrzymami.
Pokaz nr 1_Kaszmir_1Pokaz nr 1_Kaszmir_2

W trakcie podróży dookoła świata dotrzemy jachtem do Australii razem z Alicją Rapsiewicz i Andrzejem Budnikiem. Zatrzymamy się  tam  na 9 miesięcy, aby podczas niespiesznej podróży samochodem zachwycać  się pięknymi krajobrazami o nasyconych barwach, a przede wszystkim nauczyć się żyć zgodnie z rytmem natury. I uzależnić się od Australii…

Pokaz nr 2_Australia_1

Pokaz nr 2_Australia_2

 

 

 

 

 

 

Wybierzemy się na Madagaskar, aby  poznać zwyczaje Malgaszów, a naszym przewodnikiem będzie Arek Ziemba, który nie może się zdecydować, czy zamieszkać w Szczecinie czy w Antananarivo. Wraca więc od lat na Madagaskar, gdzie lemury jedzą mu z ręki, a wyspa oraz jej mieszkańcy wciąż go zaskakują czymś nowym…

Pokaz nr 3_Madagaskar_1

Pokaz nr 3_Madagaskar_2

 

 

 

 

 

 

Odbędziemy interesującą i trochę magiczną podróż w Himalaje Indii i Nepalu, oglądając nastrojowe filmy „Trans” i „Mały Tybet” oraz słuchając opowieści Elwiry Surdy i Alfreda Sosgórnika o ich poznawaniu kultury tybetańskiej oraz duchowości hinduizmu i sikhizmu.

Pokaz nr 4_Impresje_Himalajskie_1

Pokaz nr 4_Impresje_Himalajskie_2

 

 

 

 

 

 

W podróż do najpiękniejszych zakątków Turcji zabiorą nas Anna i Krzysztof Kobusowie. W Stambule powędrujemy śladami wielowiekowej historii, odwiedzimy nadmorską Licję.  Zobaczymy cud przyrody: Pamukkale i cud architektury: starożytny Efez. Poszybujemy balonem nad baśniowymi dolinami Kapadocji i odwiedzimy Şanliurfę – miasto proroka Abrahama. Wyruszymy też przez zapomniane królestwo Kommageny, by dotknąć tajemnicy Nemrut Dagi.

Pokaz nr 5_Turcja_1

Pokaz nr 5_Turcja_2

 

 

 

 

 

 

Razem z Anną Jaklewicz będziemy eksplorować interesujące wioski na południu ChinWeźmiemy udział w weselu mniejszości narodowej Bai i muzycznym święcie gry na bambusowych fletach we wiosce Dongów, odwiedzimy „królestwo kobiet” nad jeziorem Lugu zamieszkałe przez matriarchalnych Mosuo, spędzimy noc w okrągłych domach – fortecach ludności Hakka i dowiemy jak wytwarza się barwnik indygo.

Pokaz nr 6_Chiny_2

Pokaz nr 6_Chiny_1

 

 

 

 

 

 

Grzegorz Leśniewski – przyrodnik i fotograf, autor przepięknych diaporam, zabierze nas w jedno z najdzikszych miejsc w sercu Europy. Autor spędził ostatnich 8 lat w Bieszczadach fotografując różne aspekty bieszczadzkiej przyrody – dzikich mieszkańców karpackiej puszczy, malownicze pejzaże połonin, zaginione światy krainy dolin.

Pokaz nr 7_Bieszczady_1 Pokaz nr 7_Bieszczady_2

 

 

 

 

 

Wspaniałą przyrodę i księżycowe krajobrazy Islandii  będziemy podziwiać dzięki Bożenie Jarzyńskiej i Marcinowi Dobasowi. Okaże się, że ten ciekawy kraj zaskoczy nas wieloma niespodziankami. Największa wyspa wulkaniczna, najmłodszy fragment Europy, najmniejsza  gęstość zaludnienia to tylko niektóre z „naj” którymi może pochwalić się Islandia. Wszystko wydaje się tu dziwne. Narodowe przysmaki to polski wafelek i zgniły rekin,  woda w kranie śmierdzi zepsutymi jajami a budowy wstrzymuje się ze względu na obecność elfów.

Landmannalaugar Fjallabak Nature Reserve Central IcelandOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

PROGRAM:
sobota 6 grudnia 2014

godz. 11.00 – 12.30
KASZMIR – W POSZUKIWANIU HIMALAJSKIEGO RAJU – Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

godz. 13.30 – 15.00
AUSTRALIA – SZALONA I PIĘKNA PRZYGODA – Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik

godz. 16.00 – 17.30
POLACY NA MADAGASKAR! – Arek Ziemba

godz. 18.30 – 20.00
IMPRESJE HIMALAJSKIE – Elwira Surdy, Alfred Sosgórnik

niedziela, 7 grudnia 2014

godz. 11.00 – 12.30
TURCJA – CZY ŚW. MIKOŁAJ LUBIŁ TULIPANY? – Anna i Krzysztof Kobusowie

godz. 13.30 – 15.00
CHINY Z DALA OD WIELKIEO MIASTA – Anna Jaklewicz

godz. 16.00 – 17.30
BIESZCZADY – ZAPISKI Z BUKOWEGO PAMIĘTNIKA – Grzegorz Leśniewski

godz. 18.30 – 20.00
ISLANDIA – KRAJ PEŁEN NIESPODZIANEK – Bożena Jarzyńska i Marcin Dobas

Bilety:
Bilet na jeden pokaz – 17 zł
Przedsprzedaż biletów od 1 października do 3 grudnia przez Internet – informacje na stronie www.festiwalterra.pl Pozostałe bilety będzie można kupić w kinie Wisła: 4 i 5 grudnia w godz. 12.00-20.00 oraz w dniach festiwalu w dniach festiwalu 6 i 7 grudnia w godz. 10.00 – 20.00.

plakat_Terra2

Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA, odbywający się od 2001 roku w pierwszy weekend grudnia w Warszawie, to przegląd staranie wybranych, profesjonalnych pokazów slajdów z różnych zakątków świata. Kluczem doboru pokazów nie są ekstremalne wyczyny podróżnicze – chyba, że są dobrze sfotografowane i opowiedziane – ale bardzo dobre prezentacje fotograficzne, z ciekawym komentarzem, przemyślaną kompozycją pokazu, ilustrowane muzyką, pokazujące pasje autorów i emocje im towarzyszące. Festiwal TERRA ma za zadanie przekonać widzów o wyższości pokazów slajdów i kontaktu z żywym słowem nad innymi środkami przekazu.


Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>