Travelery 2012 – co nas kręci, co nas inspiruje

travelery2012Podczas tegorocznej edycji Travelerów środowisko wspinaczkowe zdominowało kategorię Wyczyn Roku. Nominowani byli: Ola Taistra, Marcin „Yeti” Tomaszewski i Marek „Regan” Reganowicz oraz Adam Bielecki i Janusz Gołąb, którzy pod kierownictwem Artura Hajzera zdobyli zimą Gasherbrum I. Ostatecznie nagroda trafiła do himalaistów, ale warto też poznać laureatów z innych kategorii, bo jak to mówi redaktor naczelna „National Geographic Traveler” – Travelery to niewyczerpane źródło inspiracji.

Przede wszystkim – decyzją Kapituły Grand Prix 7. edycji Travelerów otrzymał profesor Aleksander Wolszczan. Profesor Wolszczan otrzymał statuetkę z rąk Elżbiety Dzikowskiej, laureatki Grand Prix w 2007 roku, która nie mogła ustać w zachwalaniu wybitnego astronoma, który rok rocznie typowany jest jako kandydat do Nagrody Nobla. „Ten człowiek podróżował z nas najdalej – aż za Układ Słoneczny. Aleksander Wolszczan. Jestem pana wielką fanką” – mówiła Elżbieta Dzikowska.

Nie ma wśród nas nikogo, kto nie lubi miłych niespodzianek, a już zwłaszcza ekscytujących niespodzianek i to dla mnie jest taka ekscytująca i ważna niespodzianka. Czuję się bardzo uhonorowany, a nagroda ma dla mnie znaczenie symboliczne i szersze niż wyróżnienie jednej osoby. Przypomina ona, że robiąc to, co robimy na Ziemi powinniśmy pamiętać o niebie, a starając się zrozumieć niebo powinniśmy myśleć o Ziemi – powiedział zdobywca Grand Prix.

Grand Prix_Alex Wolszczan_fot. Robert Gardziński_Forum

Wyczyn Roku – nagroda przyznawana za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych.

Pierwsze zimowe wejście na szczyt Gaszerbrum I w Karakorum – Adam Bielecki i Janusz Gołąb z zespołem, pod kierownictwem Artura Hajzera.

Wyczyn Roku_fot.polskihimalaizmzimowy.pl

Ten wyczyn już przeszedł do historii himalaizmu. 9 marca 2012 r. Polacy stanęli na szczycie Gaszerbrum I. Zostało to uznane przez renomowany amerykański portal internetowy explorersweb za najważniejsze osiągnięcie w dziedzinie eksploracji i sportu w 2012 r. – ważniejsze nawet od skoku Felixa Baumgartnera z kosmosu.

„Wejście na taką górę zimą to są puzzle, na które składa się wiele osób – na samym końcu był to nasz zespół. Wszystkim ta nagroda należy się po równo” – powiedział Adam Bielecki. „Co się dzieje w duszy mężczyzny, który dostaje nagrodę za Wyczyn Roku, a ma skończone 50 lat… piękna rzecz” – dodał Artur Hajzer.


Podróż roku –
nagroda za realizację niestandardowej wyprawy, która była czymś więcej niż tylko przemierzaniem przestrzeni geograficznej

 Dziki Madagaskar – tajemnice rzeki i ludzi – Arkadiusz Ziemba, Zbigniew Sas

Podróż Roku_fot Arkadiusz Ziemba dzikimadagaskar.plNajpierw jako pierwsi w historii przemierzyli bieg rzeki Antanambalana od źródeł do ujścia. Po drodze kupili dłubankę, spędzili noc w obozie złodziei bydła i uczestniczyli w rytuale przewijania zwłok. Później zawitali do wioski Ambinanitelo, gdzie mieszkał Arkady Fiedler. Tam z inicjatywy podróżników stanie pomnik upamiętniający polskiego pisarza.

www.dzikimadagaskar.pl

Społeczna Inicjatywa Roku – nagroda dla osób / instytucji, które przyczyniają się do poprawy świadomości ekologicznej, ocalenia dzikiej przyrody lub dziedzictwa kulturowego

Podróż marzeń na zwrotnik Raka – Fundacja Rak&Roll

Społeczna Inicjatywa Roku_fot_materialy prasowe fundacji Rak'n RollRaka można pokonać, tak jak pokonać można drogę na Zwrotnik Raka – to hasło rzuciła fundacja Rak&Roll, od ponad trzech lat walcząca ze schematami myślenia o chorobach nowotworowych. Jej podopieczni pokonali 5 tys. km i równie dużo stereotypów na temat tej choroby. Przejechali z Polski przez kraje Europy i Maroko do Sahary Zachodniej. Przy okazji przypominając, że jak dowodzą badania, jazda na rowerze może zapobiegać zachorowaniom na nowotwór.

„Nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli cokolwiek sobie wymarzymy jesteśmy  w stanie to osiągnąć – to nasze główne przesłanie. Motywujemy ludzi, którzy chorowali na raka, żeby wracali do normalnej aktywności i korzystali z życia”.

www.raknroll.pl

Naukowe odkrycie roku – nagroda za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury

Meteoryt Morasko – Magdalena Skirzewska, Łukasz Smuła i zespół prof. Andrzeja Muszyńskiego

Naukowe Odkrycie Roku_fot. materiały prasowePonad ćwierć tony i ponad 70 cm w najszerszym miejscu ma kawał kosmicznego żelaza, który poszukiwacze meteorytów z Opola pod okiem poznańskiego geologa wykopali w Rezerwacie Morasko. Okaz leżał ponad dwa metry pod ziemią. To część największego deszczu meteorytów w Europie. Jak się szacuje, do tej pory znaleziono łącznie od półtora do dwóch ton kosmicznych skał.

Podróżnicza książka roku – za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe

Robert Robb Maciąg – „Tysiąc Szklanek Herbaty. Spotkania Na Jedwabnym Szlaku”

Podróżnicza Książka Roku_Tysiąc szklanek herbatyKiedyś słynny szlak kupców, podróżników, poszukiwaczy przygód, a także miejsce wymiany myśli filozofów i mistyków. Co dziś pozostało z dawnego Jedwabnego Szlaku? Robert Robb Maciąg, zdobywca Travelera 2007 w kategorii Podróż roku, głowę ma wolną od uprzedzeń i przy tytułowych szklankach herbaty odkrywa prawdziwą Azję Centralną. (Wyd. Bezdroża).

„Ta książką jest nudna, krew się nie leje, wszyscy są dobrzy” – „zachęcał” autor.

Blog Travelerowca
– dla podróżnika, który za pomocą bloga najefektowniej przeniósł swą podróż przez świat realny do świata wirtualnego

Skokwbokblog.com – Maciek Klimowicz

Blog Travelerowca_zrodlo_skokwbokblog.comMaciek Klimowicz prowadził zwykłe życie, aż kiedyś pojechał w góry. Tam poczuł przestrzeń i zrozumiał, że czas coś zmienić. Zamieszkał w Tajlandii. Prowadzi bloga, dzięki któremu poznajemy kulisy życia w tym kraju, a także podróży do innych miejsc Azji. Zdjęcia są idealnym uzupełnieniem każdego wpisu.

Bilet na przyszłość – grant w wysokości 10 tysięcy zł

Nagroda na realizację projektów podróżniczo-badawczych, których celem jest lepsze zrozumienie współczesnego świata. W 7. edycji plebiscytu redakcja miesięcznika TRAVELER dodała kategorię „Bilet na przyszłość”, w której każdy mógł zgłosić projekt wyprawy i wygrać grant w wysokości 10 tysięcy zł na jej realizację. Oficjalnym partnerem kategorii jest Orange Travel.

Anna Jackiewicz – autorka projektu „Piąta płeć. Lepsze zrozumienie roli bissu (piątej płci) w indonezyjskiej grupie etnicznej Bugis”. Termin i miejsce realizacji projektu: październik – listopad 2013, południowy Celebes (Sulawesi), Indonezja.

W skład tegorocznej Kapituły plebiscytu weszli: Martyna Wojciechowska – redaktor naczelna miesięcznika TRAVELER, Agnieszka Franus – zastępca redaktor naczelnej miesięcznika TRAVELER, Elżbieta Dzikowska – podróżniczka i dziennikarka, laureatka Grand Prix Travelery 2007, Marek Kamiński – podróżnik, polarnik, laureat Grand Prix Travelery 2010, Zofia Kielan-Jaworowska – profesor paleobiologii, laureatka Grand Prix Travelery 2006, Janina Ochojska – działaczka humanitarna, założycielka PAH, laureatka Grand Prix Travelery 2011 oraz Krzysztof Wielicki – himalaista, laureat Grand Prix Travelery 2009.

Osobą, którą zdecydowanie skradła tegoroczne show była Elżbieta Dzikowska – prawdziwy wulkan energii. Słynna podróżniczka realizuje aktualnie projekt „Polska z lotu ptaka” w ramach którego lata nad Polską motolotnią lub balonem i fotografuje… „Starość jest to lenistwo umysłowe niezależnie od wieku” – odpowiada zaskoczonym.

tr2012


Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>