Miej odwagę i weź udział w Memoriale im. Piotra Morawskiego

logo-memorialDziś mija 36. rocznica urodzin Piotra Morawskiego – z tej okazji można by przypomnieć wszystkiego jego górskie dokonania, można by też postawić retoryczne pytania o bezsensowną, przypadkową śmierć. Ale plan jest trochę inny – nie zamykajmy do archiwum pasji, z jaką Piotrek żył, zwłaszcza, że wciąż może się nią dzielić. Pod koniec listopada wystartowała 3. już edycja Memoriału im. Piotra Morawskiego „Miej odwagę!”, w ramach którego wygrać można wyprawę marzeń, wystarczy mieć odwagę i zgłosić swój pomysł.

Nie powinniśmy oceniać tych, którzy poszukują ryzyka w najwyżej położonych miejscach świata albo domagać się, żeby tłumaczyli nam sens tego, co robią… Ale kiedy za swoją pasję przyjdzie im zapłacić najwyższą cenę, powinniśmy o nich pamiętać – powiedziała kiedyś Wanda Rutkiewicz.

Pomysł Memoriału im. Piotra Morawskiego „Miej Odwagę!” zrodził się właśnie z potrzeby uczczenia pamięci wybitnego wspinacza i himalaisty oraz promowania jego sposobu na życie – pozytywnej energii, odwagi spełniania marzeń i poszukiwania nowych wyzwań.

Piotr_02

Młodzi wspinacze mogliby się od niego nauczyć tego, żeby się nie poddawać. Piotrek był osobą bardzo pokorną wobec własnych porażek. Wyciągał wnioski, analizował, co było nie tak i próbował jeszcze raz. I przede wszystkim bardzo lubił się wspinać. Jemu nawet nie chodziło o to, żeby wejść na wierzchołek tylko, żeby być w tych górach i się wspinać. Atrakcją było dla niego wytyczanie nowych dróg, czyli robienie czegoś po raz pierwszy. To go bardzo pociągało – dużo czytał o wyprawach z początków XX wieku, bo ci ludzie robili coś jako pierwsi. I to go także pociągało we wspinaniu zimowym – powiedziała mi Olga Morawska, pomysłodawczyni Memoriału.

Piotr_05

Do poprzednich edycji Memoriału zgłoszono ok. 240 projektów. Dla nas to sukces i zarazem sygnał, że warto zachęcać ludzi do aktywnego eksplorowania świata i wspierać ich w dążeniu do realizacji ekstremalnych czy nietuzinkowych wyzwań. Piotrek z pasją wspinał się na najwyższe szczyty świata i poprzez jego Memoriał chcielibyśmy umożliwić innym spełnienie ich podróżniczych marzeń. W końcu każdy z nas ma swój Everest – mówi Olga Morawska.

Memoriał “Miej odwagę!” to program grantowy, który umożliwia zrealizowanie wyprawy marzeń. Młodzi podróżnicy wspierani są finansowo i sprzętowo. Do udziału w Memoriale mogą zgłaszać się wszyscy, którzy mają dobry pomysł, plan działania i odwagę, by pokazać go światu. Przy ocenie zgłoszonych wypraw będzie brany pod uwagę oryginalny, ale jednocześnie przemyślany i możliwy do zrealizowania pomysł.

Projekty wypraw można zgłaszać na stronie Memoriału do końca stycznia 2013 roku. Przez cały luty trwa głosowanie internautów, a 16 marca ogłoszony zostanie zwycięzca.

Jeśli ktoś chciałby poznać Piotra Morawskiego lepiej – nie tylko jako wspinacza, ale także uzdolnionego fotografa i autora – zapraszam do lektury „Piotr Morawski – Zostają nie tylko książki…”. Piotrka można też „odwiedzić”. Ma swoje tablice: w Himalajach, na symbolicznym cmentarzu pod Osterwą, a także w kościele św. Antoniego Padewskiego na ulicy Senatorskiej w Warszawie.

Tablica Piotra Morawskiego - Tatrzański Cmentarz Symboliczny

Tablica Piotra Morawskiego – Tatrzański Cmentarz Symboliczny

Zaczęłam cytatem, to i cytatem  zakończę. „Whether you think that you can, or that you can’t, you are usually right” (Henry Ford), czyli „Jeśli myślisz, że coś potrafisz – masz rację, jeśli myślisz, że czegoś nie potrafisz – też masz rację”. Jeśli myślałabym, że wolno mi wziąć udział w tym Memoriale to bym wzięła, ale na tym etapie moją rolą jest raczej promowanie go. A ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście Wy wzięli – to zgłaszajcie się. Nie po to, żeby od razu wygrać, bo wszyscy i tak nie mogą wygrać; ale żeby nie żałować, że się nie miało odwagi. W najgorszym wypadku pozostanie Wam plan wyprawy marzeń, który zrealizować można jeśli nie przy tej to przy innej okazji.

Niech odwaga będzie z Wami, a Piotrek w naszej pamięci!

Piotr_01


Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>