Noshaq Winter Expedition 2014

noszak-minDnia 10 stycznia 2014 wyrusza zimowa wyprawa na Noszak (7492 m n.p.m.). Ten leżący w paśmie Hindukuszu szczyt jest pierwszym wierzchołkiem powyżej 7000m zdobytym zimą przez człowieka. Wejścia tego dokonali w 1973 roku Polacy Tadeusz Piotrowski i Andrzej Zawada, rozpoczynając tym samym erę zimowych wspinaczek na najwyższe góry świata. W 41. rocznicę ich wyczynu wyprawa Noshaq Winter Expedition 2014 chce go powtórzyć i zarazem przypomnieć.

Ekspedycja działać będzie w terminie od ok. 10 stycznia do ok. 20 lutego. Decyzja o wyborze początkowego okresu sezonu zimowego podyktowana jest dokonywanymi w ubiegłych latach obserwacjami pogody, które wskazują, iż właśnie wtedy w rejonie przeważnie mają miejsce długie okresy wyżowej pogody. Ta specyfika klimatyczna w połączeniu z faktem, iż Noszak leży stosunkowo dalej na południe niż pozostałe siedmiotysięczniki Centralnej Azji, daje relatywnie duże szanse na sukces wyprawy przy względnie niskim jak na ekspedycję zimową poziomie ryzyka.

Noszak. Widok z bazy. Fot. Krzysztof Mularski

Noszak. Widok z bazy. Fot. Krzysztof Mularski

Skład wyprawy tworzą: Aleksandra Dzik (KS Kandahar), Robert Róg (KW Jelenia Góra), Rosjanin Oleg Obrizan oraz będący wsparciem dla głównego zespołu Hubert Krzemiński (KW Warszawa). Dla Oli Dzik to okazja zmierzyć się z siedmiotysięcznikiem zimą – kobieca obecność zimą w górach najwyższych to wciąż ewenement. Tak wysoko zimą dotąd nie było Polek. Z polskich himalaistek wysokość 7 tysięcy do tej pory przekroczyła Tamara Styś, która w 2012 roku weszła na Gasherbrum I South (7109m).


Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>