X Spotkania Górskie „Lawiny”
Ruda Śląska 20-22 listopada 2015

lawinyLeszek Cichy, Robert Kasprzycki oraz Dariusz Załuski gośćmi jubileuszowych Spotkań Górskich Lawiny: 20 listopada w Rudzie Śląskiej (możliwy dojazd komunikacją miejską z Katowic) rozpocznie się jubileuszowa, dziesiąta już edycja Spotkań Górskich „Lawiny”. W ciągu trzech dni trwania festiwalu będzie można wysłuchać prelekcji poświęconych różnym formom górskiej aktywności, wziąć udział w pokazach filmowych, warsztatach wspinaczkowych i fotograficznych, a także dowiedzieć się jak bezpiecznie poruszać się zimą w górach. Wstęp wolny, a patronem festiwalu są Góry Książek! 🙂

Wśród prelegentów tegorocznych „Lawin” znaleźli się m.in. Leszek Cichy, który 35 lat temu wspólnie z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest, także Dariusz Załuski, zdobywca pięciu ośmiotysięczników i jeden z najlepszych na świecie filmowców-himalaistów. Z koncertem wystąpi Robert Kasprzycki, jeden z najbardziej znanych artystów „krainy łagodności”. Oczywiście poznamy też laureatów tradycyjnego konkursu fotograficznego.

Głównym organizatorem „Lawin” od samego początku jest Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI, organizacja pozarządowa działająca na rzecz pobudzania życia kulturalnego w mieście.

Założenie było takie, aby „Lawiny” nie były typowym festiwalem, ale raczej okazją do przyjacielskiego spotkania ludzi gór. Od pierwszych „Lawin” wiele się zmieniło, pojawili się nowi ludzie, sama impreza znacznie się rozrosła, ale atmosfera pozostała. To nadal jest przyjacielskie spotkanie – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Stowarzyszenia.

W ciągu dekady „Lawiny” gościły zarówno nestorów polskiego himalaizmu, jak też przedstawicieli nowej fali polskiego alpinizmu. Był Artur Hajzer, twórca Polskiego Himalaizmu Zimowego; Krzysztof Wielicki, drugi Polak, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, a także Aleksander Lwow, znakomity alpinista i równie dobry pisarz, którego książka „Zwyciężyć znaczy przeżyć” weszła do kanonu literatury górskiej. O swej drodze w góry opowiadała Ola Dzik, pierwsza Polka, który skompletowała wszystkie szczyty „Śnieżnej Pantery” oraz Artur Małek, jeden z pierwszych zimowych zdobywców Broad Peaku. Gościem imprezy był także Sebastian Kawa, pierwszy człowiek, który szybowcem przeleciał nad Himalajami.

To wielka frajda móc gościć na „Lawinach” takie postacie. Z drugiej jednak strony zawsze w programie imprezy jest czas dla miłośników gór z lokalnego środowiska. Oni także mają okazję, by opowiedzieć o swych pasjach i dokonaniach – mówi Tomasz Bartniczak.

„Lawiny” narodziły się jako impreza niekomercyjna, niebiletowana i takie też pozostały do dzisiaj. W dalszym ciągu wstęp jest wolny. Jest to możliwe dzięki z jednej strony pomocy sponsorów, z drugiej życzliwości sympatyków, którzy nigdy nie zapominają, by wesprzeć Spotkania przy okazji rozliczania się z fiskusem, bądź dorzucając się na imprezę podczas poprzedzającej ją zbiórki publicznej (aktualnie prowadzona trwać będzie do 13 listopada na portalu Wspieram Kulturę).

Widać, że „Lawiny” stały się taką wspólnotową imprezą – komentuje Krzysztof Kasprzyk, członek zarządu Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI.

A tu znaleźć możecie informację o konkursie fotograficznym „Lawiny 2015”.

PROGRAM X SPOTKAŃ GÓRSKICH „LAWINY”

20 LISTOPADA 2015 (PIĄTEK)
GODZ. 18.00: OTWARCIE FESTIWALU (KINO PATRIA)
GODZ. 18.15: POKAZ FILMU „ART OF FREEDOM”
GODZ. 19.30: „ZAPOMNIANE ŚLĄSKIE SCHRONISKA W ALPACH” – PREZENTACJA CZŁONKÓW SEKCJI KATOWICKIEJ DAV
GODZ. 20.15: POKAZ FILMU „CERRO TORRE: SNOWBALL’S CHANCE IN HELL”

21 LISTOPADA 2015 (SOBOTA)
GODZ. 10.00 – 12.00: WARSZTATY WSPINACZKOWE DLA DZIECI (GIMNAZJUM NR 7).
* OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY.
GODZ. 12.00 – 14.00: TOR GROTOŁAZA (GIMNAZJUM NR 7).
GODZ. 12.00 – 14.00: WARSZTATY WSPINACZKOWE DLA DOROSŁYCH (ŚCIANKA WSPINACZKOWA „BUNKIER W SKALE”).
* OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY
GODZ. 12.00 – 13.30: WARSZTATY FOTOGRAFICZNE (DRUID PUB).
GODZ. 14.00 – 15.30: POLSKI BLOK FILMOWY (DRUID PUB). POKAZY FILMÓW: “PODKRAKOWSKIE DO-LINY”, “GDYBY NIE SŁONIU”, “WYPŁUKANI”, „POLISH GASHERBRUM WINTER EXPEDITION 2011/ 2012”
GODZ. 16.00: OTWARCIE POPOŁUDNIOWEJ CZĘŚCI FESTIWALU (MIEJSKIE CENTRUM KULTURY)
GODZ. 16.05: „NA VIA FERRATACH ALP, DOLOMITÓW I SŁOWACKICH KARPAT” – PREZENTACJA MICHAŁA WROŃSKIEGO
GODZ. 16.45: POKAZ FILMU „NASZ KASPROWY”
GODZ. 17.30: PREZENTACJE CZŁONKÓW RKG NOCEK
* „NA NARTACH PRZEZ GŁÓWNY SZLAK BESKIDZKI” – PREZENTACJA DAMIANA SZOŁTYSIKA
* „WYPRAWA JASKINIOWA W MASYW HOHER GÖLL” – PREZENTACJA JOANNY PRZYMUS
GODZ. 18.00: „OD MOUNT EVERESTU ZIMĄ PO KORONĘ ZIEMI” – SPOTKANIE Z LESZKIEM CICHYM
GODZ. 19.30: PRZERWA NA POCZĘSTUNEK
GODZ. 20.30: KONCERT ROBERTA KASPRZYCKIEGO
* WSTĘP ZA OKAZANIEM REZERWACJI
GODZ. 22.30: GÓRALSKIE AFTER PARTY (DRUID PUB)

22 LISTOPADA (NIEDZIELA)
GODZ. 13.30 – 15.30: PANEL „BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH” (DRUID PUB)
* POKAZ FILMU „AKADEMIA GÓRSKA TOPR – LAWINY”
* POKAZ SPRZĘTU LAWINOWEGO
GODZ. 16.00: OTWARCIE POPOŁUDNIOWEJ CZĘŚCI FESTIWALU (MIEJSKIE CENTRUM KULTURY)
GODZ. 16.05: POKAZ FILMU „SZPIK NA SZCZYT – KILIMANDŻARO 2014”
GODZ. 16.30: “NAMASTE NEPAL – NAJCIEKAWSZE TREKKINGI W HIMALAJACH” – POKAZ SLAJDÓW I OPOWIEŚĆ KATARZYNY KOWALSKIEJ I MARKA BYTOM
GODZ. 17.15: ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO. WRĘCZENIE NAGRÓD LAUREATOM ORAZ LOSOWANIE NAGRÓD PUBLICZNOŚCI
GODZ. 18.00: POKAZ FILMU “NO RISK, NO FUN”
GODZ. 18.30: „Z KAMERĄ NA SZCZYTACH ŚWIATA” – SPOTKANIE Z DARIUSZEM ZAŁUSKIM
GODZ. 19.30: ZAKOŃCZENIE X SPOTKAŃ GÓRSKICH „LAWINY”

law_plakat

Jak dojechać?

MCK – ul. Niedurnego 69, Ruda Śląska
Kino patria – ul. Chorzowska 3, Ruda Ślaska

Ruda Śląska – 14 km Drogową Trasą Średnicową od centrum Katowic. Można też dojechać autostradą A4. Pociągiem z Katowic – 16 min. Autobusem – ok. 30 minut.

Dojazd z Katowic do Rudy Śląskiej – Nowego Bytomia: bezpośrednio z centrum Katowic autobusami KZK GOP linii 6 i 23. Z przesiadką – linia 870. Bądź pociągiem Kolei Sląskich z Katowic do stacji Ruda Chebzie i dalej autobusem linii: 121, 155, 147, 982.


Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>