„Medicine Walk” Richarda Wagamese’a najlepszą książką konkursu w Banff

booksW tym roku do udziału w Banff Mountain Book Competion zgłoszono 139 książek (sic!), które podzielone zostały na sześć kategorii tematycznych.  Następnie 26 książek trafiło na tzw. długą listę, a z nich wyłoniono zwycięzców w kategoriach. 5 listopada podczas gali finałowej ogłoszono, że sponsorowana przez kanadyjski Alpine Club nagroda główna (The Phyllis and Don Munday Award) przypadła książce Richarda Wagamese’a „Medicine Walk” (Emblem/McClelland & Stewart, Kanada 2014).

Mountain Fiction & Poetry (Lit. piękna i poezja):
„Medicine Walk” Richard Wagamese
(Emblem/McClelland & Stewart, Kanada 2014)

Medicine Walk_cover„Medicine Walk” to powieść uznanego i wielokrotnie nagradzanego kanadyjskiego autora Richarda Wagamese’a, która opowiada historię trudnej relacji ojca i syna. Góry Kolumbii Brytyjskiej stanowią coś więcej niż tylko miejsce fabuły, odegrają terapeutyczną rolę. 16-letni Franklin Starlight został poproszony, żeby odwiedzić ojca, Eldona. Mimo że nie mają dobrego kontaktu, chłopak decyduje się pojechać do, jak się okaże chorego, rodzica. Eldon chce, żeby syn zabrał go w góry, gdzie będzie mógł być pochowany zgodnie z tradycją plemienia Ojibwa. Oczywiście będzie to nie tylko wyprawa w góry, ale także podróż do zakamarków pamięci i próba odzyskania tego, co stracone…

„Medicine Walk” to opowieść w stary, dobrym stylu: pielgrzymka do wyjątkowego miejsca, przejmujące historie opowiedziane po drodze, próba ułożenia na nowo zagmatwanych relacji między ojcem i synem. Fabuła tej książki nierozerwalnie wiąże się z Kanadą, ale będzie miała znaczenie dla bardzo wielu kultur górskich, ponieważ opisuje losy rodziny Indian kanadyjskich – którą rozdzieliła historia i która musi odbudować więź i odnaleźć swój dom. A są nim góry zachodniej Kanady, których roli nie da się przecenić. W swojej pięknej, tragicznej, ale i niepozbawionej nadziei powieści Richard Wagamese oddaje głos rzekom, wzgórzom, łańcuchom górskim i dolinom – uzasadnił Harry Vandervlist, juror Konkursu.

Adventure Travel (Lit. przygodowo-podróżnicza)
„Drawn: The Art of Ascent” Jeremy Collins
The Mountaineers Books (USA, 2015)

draftTo naprawdę zaskakująca książka. W środku pełna jest kontrastów: mrożące krew w żyłach przygody i komfort domowego zacisza, łzy i śmiech, sztuka i refleksyjny komentarz, a do tego narracja na którą składa się wiele różniących się części: od przygody wspinaczkowej, podróży do intrygujących miejsc, po hołd dla zmarłego przyjaciela i komiks. Wszystko zebrane razem jak album z wycinankami, a do tego nie można odmówić autorowi zręczności w tym, jak subtelnie ujął temat. Koniec końców trzymamy w ręku dzieło sztuki. Całość jest jeszcze wspanialsza niż poszczególne części. I bardzo ją polecam – powiedział Victor Saunders, juror Konkursu.

 

tower_cover_highrezMountain & Wilderness Literature (Góry i dzika przyroda):
„The Tower: A Chronicle of Climbing and Controversy on Cerro Torre”
Kelly Cordes, Patagonia Books (USA, 2014)

Duma, ambicja, osiągnięcie i ciężar danego słowa – wszystko to zostało elegancko splątane i rozplątane w „The Tower”, książce opowiadającej historię wspinaczki na Cerro Torre, jednej z bardziej ikonicznych gór świata, 50 lat temu i aktualnie. Dzięki gruntownym badaniom i dziennikarskiemu podejściu Cordes zaproponował czytelnikom kompletną historię, której nigdy wcześniej nie przedstawiono tak gruntownie i z taką precyzją – uzasadniła Majka Burhardt, trzecia jurorka Konkursu.

Alpine_Warriors

 

Mountaineering History (Historia alpinizmu)
„Alpine Warriors” Bernadette McDonald
Rocky Mountain Books (Kanada, 2015)

Przełomowe momenty odkupienia w tragicznej historii dumnych ludzi; inspiracja płynąca z literatury mało znanej szerokiemu odbiorcy; charyzmatyczni bohaterowie wywodzący się ze wspinaczkowej czołówki – właściwie nie sposób wskazać na coś, co nie byłoby plusem tej świetnie udokumentowanej książki opowiadającej o słoweńskich wspinaczach u progu niepodległości ich kraju – Harry Vandervlist.

Mountain Image (Album):
„Alpine Exposures” John Griffith
Vertebrate Publishing (UK, 2014)

„Alpine Exposures” to kolekcja doskonałych zdjęć górskich, które wykonano w trudno dostępnych lokalizacjach zachodnich Alp i które wraz z pewną dawką wiedzy, dają wyraz istoty alpinizmu. Od Grandes Jorasses po Aiguille Verte, Griffit zebrał zapierające dech w piersiach obrazy z miejsc wydawałoby się niemożliwych do uchwycenia – Majka Burhardt.

Przedmowę napisał Ueli Steck.

Przedmowę napisał Ueli Steck.

Guidebook (Przewodnik):
„Lake District Rock”
Members of the FRCC Guidebooks Committee, Wired Guides (UK, 2015)

lake

oraz nowa kategoria:

Mountaineering Article
(Artykuły oraz eseje górskie poniżej 7 tys. słów):
„Crazy Wisdom” Ed Douglas, Alpinist (USA, January 2015)

Napisana w adekwatnym momencie, głęboka refleksja nad Himalajami jako skrzyżowieniem kultur. Miejscem, w którym romantyczne i egzotyczne „stare mity” wciąż odgrywają ważną rolę w myśleniu o świecie. W tym samym czasie lokalni ludzie walczą, żeby odnaleźć się wśród „wzrastającej korupcji, słabej regulacji prawnej i złożonej rzeczywistości”  przemysłu turystycznego, który umożliwia odwiedzającym doświadczenia siły tego miejsca – Harry Vandervlist.

"Crazy Wisdom" Ed Douglas, Alpinist (USA, January 2015)

„Crazy Wisdom” Ed Douglas, Alpinist (USA, January 2015)

Special Jury Mention (Specjalne wyróżnienie Jury)

Adventure Game_cover„The Adventure Game:
A Cameraman’s Tales from Films at the Edge”
Keith Partridge
Sandstone Press (UK, 2015)

Największą siłą “The Adventure Game” jest nowy głos, który wyłania się na kartach tej książki. Partridge dodaje do literatury górskiej coś od siebie, opisując świat przygód outdoorowych z perspektywy operatora kamery; jest to zawód bliski światu gór, ale jego przedstawiciele nieczęsto prezentują swój punkt widzenia. Anegdoty autora są czarujące i szalenie autentyczne. Lektura obowiązkowa dla wszystkich kanapowych podróżników.

Więcej informacji na stronie festiwalu.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>