11. Krakowski Festiwal Górski – goście, filmy, atrakcje

kfg-plakatW tym roku na zaproszenie organizatorów KFG (6-8 grudnia) z zagranicy przyjadą do Krakowa: Leo Houlding (UK), Mark Synott (USA) oraz mieszkający na stałe w Kanadzie Rafał Sławiński. Polskie środowisko wspinaczkowe reprezentować będą m.in.: Andrzej Bargiel, Janusz Majer, Adam Bielecki, Artur Małek, Marcin Tomaszewski, Marcin Księżak, Jan Kuczera i Mateusz Haładaj. Film, którego na pewno nie chcę przeoczyć to „The Last Great Climb” Alastaira Lee (zdobywcy Grand Prix KFG 2012). Ciekawa jestem też, jak wypadną grotołazi, którzy po raz pierwszy w tym roku wystąpią w ramach własnego panelu jaskiniowego pt. „Odkrywanie podziemnego świata”. Zresztą analizując program wygląda to tak – do jakiej sali by się nie weszło – na pewno coś będzie się dziać. Więc do zobaczenia w Krakowie!

Leo_Houlding_duzeLeo Houlding (7 grudnia, sobota, godz. 19.05 -20.45)

W ubiegłym roku na 10. Krakowskim Festiwalu Górskim mogliśmy oglądać Leo Houldinga w nagrodzonym Grand Prix KFG 2012 filmie „Autana” w reżyserii Alastaira Lee, o brytyjskiej wyprawie do Wenezueli. Wspólnie z Jasonem Pickles i Stanley’em Learym Houlding wytyczył wówczas drogę The Yopo Wall (400 m, E6 6b, A1) na wschodniej ścianie Cerro Autana.

Na początku tego roku Leo, Sean Leary, Alastair Lee, Jason Pickles, Chris Rabone i David Reeves wytyczyli nową drogę na północno-wschodniej grani Ulvetanna Peak (2931 m) na Antarktydzie. 35-wyciągową linię wycenili na E6 6b, A2. Zostali jednoczenie autorami dopiero czwartej drogi biegnącej na szczyt. O niej opowiada najnowszy film Alastaira Lee „The Last Great Climb”.

Tymczasem już 7 grudnia Leo Houlding pojawi się w Krakowie osobiście z prelekcją. A ma o czym opowiadać.

Równie głośny był bowiem nowatorski projekt Houldinga i Leary’ego z 2009 roku pod nazwą „The Asgard Project”. Celem było klasyczne wejście północno-zachodnią ścianą Mt. Asgard na Ziemi Baffina i wykonanie skoku B.A.S.E. w kombinezonach Wingsuit.

 Mistrzostwo Leo Houlding pokazał w Yosemite. Niezwykle odważnym i spektakularnym osiągnięciem, zarazem chyba najsłynniejszym w dorobku Brytyjczyka, jest wytyczenie wspólnie z Jasonem Pickle nowej klasycznej linii na El Capitanie. W październiku 2010 roku, po długiej batalii (pierwszą próbę Leo oddał w 2001 roku), powstała głośna The Prophet (5.13d R, 600 m). Link to trailera filmu „The Prophet”.

 

Do Yosemite Houlding zawitał już jednak kilkanaście lat wcześniej. W 1998 roku 18-letni wówczas Leo w zespole z Patrickiem Hammondem przeszedł El Nino (VI 5.13c/8a+). W 2005 roku był bliski pokonania onsajtem Free Ridera (5.12d). Zabrakło jednego wyciągu… W 2006 roku z Deanem Potterem zrobił pierwsze powtórzenie (po 18 latach!) Southern Belle (V 5.12d) na południowej ścianie Half Dome. Dwa lata później z Seanem Learym w ciągu 22,5 godz. przeszedł łańcuchówkę, w skład której weszły dwie klasyczne wspinaczki – Freerider na El Capitanie i Regular Route VI 5.12 na Half Dome.

Z kolei akcent patagoński to między innymi pierwsze klasyczne przejście w 2005 roku, w zespole z Kevinem Thaw, Północnego Filara (ED, 6c/A2) Fitzroy’a.

Houlding miał też epizod w górach najwyższych. Był zaangażowany w realizację „The Wildest Dream”, podczas kręcenia scen do filmu w 2007 roku wszedł na Everest.

Sam dokument oparty został na książce „Zaginiony” Conrada Ankera i Davida Robertsa. W 1999 roku Anker odnalazł ciało Georga Mallory’ego. Film jest próbą rekonstrukcji wydarzeń z 1924 roku, zarazem próbą rozwikłania największej himalajskiej zagadki – kto pierwszy stanął na szczycie Mount Everestu; Edmund Hillary i Tenzing Norgay w 1953 roku, czy Mallory i Andrew Irvine kilkadziesiąt lat wcześniej. Sam Houlding wcielił się w filmie w postać Irvine’a, w stroju z epoki wszedł na wysokość 7600 m.

Mark_Synnott_fot_thenorthface_comMark Synnott  (6 grudnia, piątek godz. 19:45-21:15)

Urodzony w 1969 roku Mark swoje pierwsze wspinaczki odbył  jako nastolatek w White Mountains w stanie New Hampshire. W młodości kształcił się na stolarza i nic nie zapowiadało, by mógł zostać w przyszłości zawodowym wspinaczem i przewodnikiem górskim.

Wszystko zmieniło się po wyprawie w 1996 roku na kanadyjską Ziemię Baffina, podczas której w 39-dniowej epickiej wspinaczce (36 dni w portaledżach) wspólnie z Warrenem Hollingerem i Jeffem Chapmanem wytyczył nową drogę The Great and Secret Show VII 5.11 A4 WI3 na północnej ścianie Polar Sun Spire. Ta wspinaczka odmieniła jego życie, rozpoczęła najbardziej intensywny i płodny okres w jego górskiej karierze.

W kolejnych latach Mark, jako partner takich wspinaczkowych sław, jak Alex Lowe czy Jared Ogden, wytyczył szereg dróg spod znaku Big Wall o wycenie VII. Był jednym z pierwszych wspinaczy, który rozpoczął eksplorację wschodniego wybrzeża Ziemi Baffina. Podczas swoich pięciu wypraw w ten rejon wytyczył cztery nowe drogi. Poza wspomnianą The Great and Secret Show jest także współautorem Crossfire VI 5.10 A4 na Great Cross Pillar, Nuvualik VI 5.10+ A3+ na Turret i Rum and the Lash VI 5.10 A4+ na Sail Peak.

W 1999 roku z Alexem Lowe i Jaredem Ogdenem wytyczył drogę Parallel Worlds VII 5.11 A4 na północno-zachodniej ścianie Great Trango Tower. Było to pierwsze przejście tej ściany i pierwsze wejście na zachodni wierzchołek. Za tą wspinaczkę Mark był nominowany do nagrody Złotego Czekana.

Nie są mu obce krótkie tradowe drogi z moralną asekuracją, jak i sportowe obite drogi, na których osiągnął poziom 5.12 OS i 5.13 RP. W kolebce amerykańskiego Big Wall-u Synnott może poszczycić się przeszło 20 wspinaczkami na El Capitan, z których wyróżnić trzeba drugie przejście jednej z najtrudniejszych dróg w Yosemite – Reticent Wall (A5).

Wspinał się w górach Nepalu, Pakistanu, Chin, Indii, na Grenlandii w Patagonii i gorących górach Omanu i Czadu. Sukcesy wspinaczkowe zaowocowały współpracą z firmą The North Face, gdzie pracuje jako konsultant techniczny. Jest też członkiem The North Face Climbing Team.

Jest autorem szeregu publikacji o tematyce wspinaczkowej, narciarskiej i turystycznej, które ukazały się prasie specjalistycznej. Współpracował z takimi tytułami jak: Outside, Climbing, Rock & Ice, Skiing czy New York Magazine. Ważnym elementem górskiej aktywności Synnotta była i jest współpraca z Towarzystwem National Geographic. Brał udział w sześciu sponsorowanych przez Towarzystwo ekspedycjach, z których powstały dokumenty filmowe. Wystąpił też w filmie „Cold Fusion” (reż. Warren Miller, 2001), w którym zjeżdżał na nartach z Mt. Waddington i Mt. Combatant w Brytyjskiej Kolumbii.

Mark jest założycielem i właścicielem agencji przewodnickiej „Synnott Mountain Guides”, która ma swoją siedzibę w jego rodzinnym mieście Jackson w stanie New Hampshire, w samym sercu White Mountains.

Zainspirowany artykułem autorstwa Wojtka Kurtyki w czasopiśmie „Alpinist” zapragnął spróbować wspinania w tatrzańskich trawkach. Skorzystał z zaproszenia i opieki Artura Paszczaka i odwiedził Polskę oraz nasze Tatry zimą 2004 roku. Pomimo nie najlepszych warunków udało mu się odbyć kilka krótkich wspinaczek na Buli pod Bańdziochem, ostrodze Kazalnicy i Olejarni w Dolinie Małej Łąki.

Pamiątką po tej wizycie jest krótka drytoolowa droga na pd.-zach. ścianie Olejarni Wycieczka do Polski M7-/M7, wytyczona przez zespół Wiesław Madejczyk, Artur Paszczak i Mark Synnott. Wrażenia z pobytu w Tatrach Polskich Mark miał jak najlepsze i nawet zapowiadał powrót latem na Grań Tatr. Czy ten cel wciąż jest aktualny, będzie można zapytać Marka już niebawem w Krakowie.

rslawinskiRafał Sławiński (8 grudnia, niedziela godz. 12.30-13.20)

Rafał Sławiński urodził się 4 marca 1967 roku w Warszawie, tu też przez pierwsze 6 lat chodził do szkoły. Jako dziecko zapalonych taterników i narciarzy, Elżbiety z Lewandowskich i Andrzeja Sławińskiego, dużo jeździł na nartach na Kasprowym Wierchu, w Szczyrku i w Karpaczu.

W 1979 rodzina Sławińskich wyjechała z Polski do pracy w Algierii, potem przebywali we Francji, wreszcie w roku 1982 wyemigrowali do Kanady i osiedli w Calgary. Tu Rafał ukończył liceum i poszedł na studia. Studiował w Calgary i Chicago, by uzyskać doktorat z geofizyki na University of Calgary. Obecnie pracuje jako profesor fizyki na Mount Royal University of Calgary. Od roku 1990 jest żonaty. W 1993 roku odwiedził Polskę – w Tatrach przeszedł zachodnią ścianę Kościelca drogą Stanisławskiego (z Pawłem Kunachowiczem), był na Orlej Perci i przeszedł z Hali do Morskiego Oka, żeby zobaczyć najsłynniejszy rejon wspinaczkowy w Polsce.

W Górach Skalistych Rafał odbył swoje pierwsze wspinaczki z ojcem w latach 1988/89, lecz wkrótce usamodzielnił się i przejawił nieprzeciętny talent wspinaczkowy. Pierwszą trudniejszą drogą była Humble Horse na północnej ścianie Diadem Peak w rejonie Columbia Icefield, w roku 1995. Robił ją powtórnie w 2008 roku i wcale nie wydała mu się taka łatwa. Ma w dorobku ogromną ilość przejść w Kanadyjskich Górach Skalistych, wśród których do najpoważniejszych należą:

Nowa droga na północno-wschodniej ścianie Mount Chephren, w warunkach zimowych (marzec 2007),

Nowa droga na północno-wschodniej ścianie Mount Andromeda (2006),

Pierwsze zimowe przejście drogi Greenwood-Locke na północnej ścianie Mount Temple (2004).

Rafał parokrotnie wspinał się w górach Alaski, m. in. w 2005 roku wraz z Walerym Babanowem zrobił nową drogę południowo-zachodnią ścianą Mount McKinley (Denali). Czterokrotnie wspinał się w Karakorum (w latach 2005, 2006, 2009 i 2013), zdobywając kilka dziewiczych szczytów wysokości rzędu 6000 m.

W tym roku Rafał Sławiński, wraz Ianem Welstedem, dokonał pierwszego wejścia na K6 West (7040 m) – wybitny wierzchołek w rozległym masywie K6 (in. Baltistan Peak, 7282 m). Przejście zostało dokonane w dniach 26-28 lipca w stylu alpejskim, 2,5-kilometrową ścianą z lodowca Charakusa. Kanadyjska dwójka stanęła na dziewiczym wierzchołku 28 lipca około godziny 10. W czasie zejścia alpiniści musieli jeszcze dwukrotnie biwakować. Do bazy dotarli 30 lipca w godzinach rannych według czasu pakistańskiego.

Obecnie Rafał Sławiński należy do najlepszych wspinaczy mikstowych i lodowych na kontynencie amerykańskim. Przed paru laty był również czołowym przedstawicielem północno-amerykańskiego nurtu sportowego we wspinaczce. Jego specjalnością były ekstremalnie trudne drogi mikstowe. Był jednym z prekursorów dry-toolingu. W latach 1999-2003 wielokrotnie wygrywał poważne zawody wspinaczkowe, w tym najważniejsze amerykańskie zawody we wspinaczce lodowej i mikstowej – Ouray Ice Festival rozgrywane co rok w Ouray, Colorado, USA.

 Marcin „Yeti” Tomaszewski (7 grudnia, sobota godz. 16:00-16:50)

Marcin Tomaszewski – Great Trango Tower 2013 (fot. „4 Żywioły)

Marcin Tomaszewski – Great Trango Tower 2013 (fot. „4 Żywioły)

Marcin Tomaszewski wystąpi z pokazem „Podróż w stylu”. Pod nazwą prelekcji kryją się ekspedycje, które Marcin realizuje w ramach autorskiego, ambitnego projektu „4 Żywioły” (realizowanego od 2009 roku). Jego najnowszym sukcesem jest wytyczenie wspólnie z Markiem Raganowiczem nowej drogi na pn.-zach. ścianie Great Trango Tower (6286 m). W sierpniu br. powstała Bushido (A4, VII+, VII Big Wall).

Marcin Księżak i Jan Kuczera (7 grudnia, sobota godz. 12:05-12:35)

Również w sobotę zaprezentują się Marcin Księżak i Janek Kuczera, którzy opowiedzą o tegorocznej wyprawie do Norwegii i wytyczeniu w zespole z Przemkiem Cholewą i Andrzejem Sokołowskim Drogi Polskiej (M7, VI+, A1). Drogę zadedykowali Maćkowi Berbece i Tomkowi Kowalskiemu, którzy zginęli podczas zejścia z Broad Peak.

Mateusz Haładaj (7 grudnia, sobota godz. 12.40-13.10)

Zaraz potem (o godz. 12.40) swój sezon 2013 wspominać będzie Mateusz Haładaj, jeden z naszych czołowych wspinaczy skalnych. To właśnie w tym roku łupem Mateusza padła między innymi Ciudad de Dios 9a/a+ w Santa Linya, najlepsze przejście w dorobku łodzianina, zarazem najmocniejsze przejście w skałach zrobione przez Polaka.

Shishapangma Ski Challenge (7 grudnia, sobota godz. 13.15-14)

Andrzej Bargiel, Grzegorz Bargiel, Marcin Kin i Darek Załuski (fot. Marcin Kin / Red Bull Content Pool)

Andrzej Bargiel, Grzegorz Bargiel, Marcin Kin i Darek Załuski (fot. Marcin Kin / Red Bull Content Pool)

Shishapangma Centralna na nartach 2013 to kolejny freeridowy punkt sobotniego programu (godz. 13.15). Bohaterem będzie mistrz skialpinizmu Andrzej Bargiel, który w październiku br. świętował sukces wchodząc na centralny wierzchołek Shishapangma (8013 m). Wyprawa była częścią narciarskiego projektu „Hic sunt leones”, zakładającego zjazdy z najwyższych szczytów Ziemi. Andrzejowi będzie towarzyszyła cała ekipa wyprawy: Grzegorz Bargiel, Marcin Kin (fotograf) oraz Darek Załuski.

Janusz Majer – wspomnienia o Arturze Hajzerze (7 grudnia, sobota godz. 14.05-14.45)

Janusz Majer wspominać będzie swojego tragicznie zmarłego przyjaciela Artura Hajzera. Artur, jeden z najbardziej doświadczonych polskich himalaistów, kierownik programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”, zginął 7 lipca na Gasherbrumie I. Więcej o ich długoletniej przyjaźni dowiedzieć można się z wywiadu, jakiego Janusz Majer udzielił dla bloga.

Adam Bielecki i Artur Małek (8 grudnia, niedziela godz. 13.30-14.30)

O godz. 13.30 z prelekcją wystąpią himalaiści, Adam Bielecki i Artur Małek. Tematem spotkania będzie pierwsze zimowe wejście na Broad Peak (8047 m). Jak pamiętamy, wyprawa zakończyła się sukcesem, ale i wielką tragedią…

Pełny program 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego dostępny jest tutaj.

KFG_2012_Grand_PrixPolskie obrazy zakwalifikowane do Konkursu Filmu Polskiego i Międzynarodowego Konkursu Filmowego

W Konkursie Filmu Polskiego na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim powalczy 14 filmów, spośród których 5  stanie równolegle do rywalizacji z najlepszymi światowymi filmami w Międzynarodowym Konkursie Filmowym.

Tegoroczny konkurs filmowy Krakowskiego Festiwalu Górskiego cieszył się dużym zainteresowaniem twórców – w sumie do konkursu zgłoszono trzydzieści filmów. Ostatecznie w głównej festiwalowej rozgrywce walczyć będzie czternaście rodzimych produkcji.

Obrazy zakwalifikowane do Konkursu Filmu Polskiego 11. KFG:

 • Artur Hajzer. Subiektywnie, 26 min, reż. Dariusz Kmiecik
 • Biegaczka, 4 min, reż. Wojtek Kozakiewicz, Łukasz Warzecha
 • Negatyw, 33 min, reż. Łukasz Gabrielski
 • Two on K2, 43 min, reż. Dariusz Załuski
 • Wolverine (Rosomak), 9 min, reż. Wiktor Skupiński
 • D5S, 5 min, reż. Piotr Kabat
 • Dzień dobry, cześć, 8 min, reż. Andrzej Szypulski
 • Hanka, 12 min, reż. Jakub Brzosko
 • Łojanci, 6 min, reż. Konstanty Strzelski
 • Nanga Parbat Tragedy – Przerwana Wyprawa, 30 min., reż. Jerzy Zinczuk
 • Rambo, 3 min, reż. Wojtek Kozakiewicz i Jacek Matuszek
 • Rjukan Ice Paradise, 13 min, reż. Jan Wierzejski
 • Szchara, 34 min, reż. Andrzej Żak
 • Wypłukani, 10 min, reż. Monika i Grzegorz Badurscy

Pięć produkcji z finałowej czternastki („Artur Hajzer. Subiektywnie”, „Biegaczka”, „Negatyw”, „Two on K2”, „Wolverine (Rosomak)”) weźmie udział w odbywającym się równolegle Międzynarodowym Konkursie Filmowym. O jego nagrodę powalczy także 11 zagranicznych produkcji, o niektórych było już głośno i nie trzeba ich specjalnie przedstawiać: „Bavarian Direct”, „Exposed to Dreams”, „High Tension”, „Into the Mind”, „Wenezuela Jungle Jam”, „Spice Girl”, „Steps”, „The Last Great Climb”, „The Sensei”, „The Wide Boyzski” i „Valhalla”.

Tu stawką będzie Grand Prix KFG 2013. Filmy oceniać będzie jury pod kierunkiem reżysera i operatora Jerzego Surdela. W jurorskim składzie znajdą się również: Martyna Wojciechowska, Marcin Koszałka i Krzysztof Wielicki.

Mistrzostwa Polski w boulderingu

Po raz czwarty na Krakowskim Festiwalu Górskim wystartuje czołówka polskich wspinaczy – w sobotę 7 grudnia odbędzie finał Pucharu Polski w boulderingu. Impreza ma rangę Mistrzostw Polski.

Mistrzostwa KFG 2012 fot. Adam Kokot

Mistrzostwa KFG 2012 fot. Adam Kokot

Za każdym razem zawody te notują ogromną publiczność i wysoką frekwencję wśród startujących. W ubiegłym roku o medale walczyło 165 zawodników i zawodniczek (ze wskazaniem na panów, aż 127). To zasługa organizacji, rangi imprezy i faktu, że to już ostatnia szansa w tym roku na zebranie cennych punktów w rankingu, ale też formuły open, która „zadebiutowała” na Mistrzostwach w ubiegłym roku.

Kiermasz na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim – festiwal outdooru

W dniach od 6 do 8 grudnia na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim odbędzie się największy w Polsce kiermasz odzieży i sprzętu outdoorowego. Na blisko czterdziestu stoiskach wystawi się kilkadziesiąt topowych marek z setkami produktów.

kiermasz1Kiermasz na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim to trzy dni na zapoznawania się z najnowszymi kolekcjami i produktami czołowych marek outdoorowych, niepowtarzalna okazja do rozmowy z dystrybutorami i producentami sprzętu outdoorowego w Polsce, a przede wszystkim zakupy ze zniżkami sięgającymi czasem nawet 60 proc.

kiermasz2W tym roku zobaczymy produkty marek: Patagonia, Marmot, Arc’teryx, The North Face, Climbing Technology, Zamberlan, Ocun, Rock Pillars, Lyo Food, Jack Wolfskin, Yeti, Black Diamond, Montano, Buff, CAMP, Cassin, Gregory, Mammut, Garmin, Heart Beat, GoPro, Dexshell, Monkey’s Grip, Craft, Regatta, Nordhorn, Berghaus i wiele innych.

 Nie zabraknie także szerokiego wyboru książek górskich i podróżniczych, a także wydawnictw, w tym m.in. wspinanie.pl, Góry i „n.p.m.” Podczas kiermaszu będą miały również miejsce książkowe premiery. Swoje stoiska zaprezentują także targi ISPO Munich, Tatrzański Park Narodowy, KW Kraków, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, czy region Tyrol. Wstęp na kiermasz jest bezpłatny!

kfg-plakat

 


Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>