Filmy górskie nagrodzone podczas Banff Mountain Film Festival 2013

banff-logoZnamy już laureatów nagród przyznawanych najlepszym filmom podczas kultowego festiwalu w Banff. Pozostaje mieć nadzieję, że niektóre z tych obrazów trafią niedługo do Polski! Nagrodę główną (Grand Prize) oraz dwa inne wyróżnienia otrzymał w tym roku film z Norwegii „North of the Sun” (Nordfor Sola) w reżyserii Inge Wegge’a o tym, że nigdzie nie surfuje się tak jak na… Arktyce, zwłaszcza zimą. Wśród nagrodzonych nie brakuje też tak uznanych twórców jak Alastair Lee, którego „The Last Great Climb” wieńczy spektakularną trylogię (Kto widział „Autanę” ten wie, z jakim rozmachem realizowane są te filmy). Jury doceniło także film o tegorocznych, kontrowersyjnych wypadkach na Evereście – konflikcie między zachodnimi wspinaczami i Szerpami, który rozegrał się na najbardziej skomercjalizowanym z ośmiotysięczników. A najlepiej, jak sami zapoznacie się z trailerami nagrodzonych produkcji.

Nagroda główna, Nagroda Publiczności oraz Dolby Audio Award – „North of the Sun” (Nordfor Sola)

nordsolaNorwescy poszukiwacze przygód Inge Wegge i Jorn Ranum usłyszeli od surferów plotkę o spektakularnych falach daleko na północy. Wyruszają na biegun polarny, budują chatkę, z tego, co wyrzuciła woda, wspinają się i surfują… i tak przez dziewięć mroźnych i ciemnych zimowych miesięcy. „Jeśli w ogóle możliwy jest perfekcyjny film podróżniczo-przygodowy, tegoroczny zwycięzca Grand Prize jest tak blisko perfekcji, jak to tylko możliwe. Ta niezwykle oryginalna ekspedycja i sposób, w jaki została zaprezentowana w filmie to perfekcja, na którą składają się: wspaniała fabuła, ciekawe osobowości bohaterów, zapierają dech praca kamery i fachowy montaż. Film wygrał bezapelacyjnie. A jeśli wydawało się Wam, że Norwedzy są trochę inni od reszty, koniecznie musicie zobaczyć ten film” – powiedział członek jury, reżyser Richard Else.

 Award for Creative Excellence – „The Secrets of the Glom Mountain”

Best Film — Exploration and Adventure – MAIDENTRIP

Best Film — Mountain Culture – „High tension”
Film o tym, co spotkało Ueliego Stecka, Simone Moro i Jonathana Griffitha na Evereście.

high-tensionBest Film — Climbing – „The Last Great Climb”
Ten film, a także jednego z jego bohaterów na pewno zobaczymy podczas KFG 2013.

Best Film — Mountain Sports – Heaven’s Gate

heavengateBest Film — Mountain Environment and Natural History – „The Last Ice Merchant (El Último Hielero)”

Best Film — Mountain Wildlife – „Cold Warriors: Wolves and Buffalo”

Best Short Mountain Film – „35”
35 dróg w jeden dzień w ramach świętowania 35. urodzin? Dlaczego nie 🙂

Best Feature-length Mountain Film – „The Summit”

People’s Choice Award (Nagroda Publiczności) — Radical Reels – „The Sensei”

senseiSpecial Jury Mention – „A Fine Line”

Special Jury Mention – „Keeper of the Mountains”

 Powołany 38 lat temu Banff Mountain Film and Book Festival jest najważniejszą imprezą poświęconą kulturze górskiej na świecie.  Od filmów przez książki, fotografię, ale także zagadnienia związane z etyką czy ekologią jest par excellence tym, co określa się dzisiaj mianem mountain culture. W końcu przez wiele lat kierowała nim Bernadette McDonald. W tym roku podczas dziewięciu festiwalowych dni można było obejrzeć ponad 80 produkcji filmowych!

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>