Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015

Informacja prasowa o programie „Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015”. Jest to program sportowy Polskiego Związku Alpinizmu, którego celem jest dokonanie pierwszych w historii zimowych wejść na ośmiotysięczniki. Kiedy program startował w 2010 roku takich niezdobytych zimą szczytów ośmiotysięcznych było 5, teraz jest ich jedynie 3. W lutym 2011 roku Gasherbrum II 8035 zdobył zespół międzynarodowy. 9 marca 2012 roku szczyt Gasherbrum I 8068 m zdobyli Polacy Adam Bielecki i Janusz Gołąb. Do zdobycia pozostają Broad Peak, Nanga Parbat i K2.

Twórcą himalaizmu zimowego był legendarny kierownik polskich wypraw w góry wysokie Andrzej Zawada. Pasmo polskich zimowych sukcesów w Himalajach zaczęło się od zimowego wejścia na Mount Everest 8848 m, którego dokonali Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy 17 lutego 1980 roku. 11 ośmiotysięczników zostało już zdobytych zimą – z tego aż 9 wejść należy do Polaków (1 wejście odbyło się w zespole mieszanym, 7 zdobyliśmy w latach 80.). Tego rodzaju wspinaczka to prawdziwa Polska specjalność. Polacy mieli w tej dziedzinie pozycję światowego lidera a zdobycie Gasherbruma I w tym roku umocniło nas na tej pozycji – jak piszą zagraniczne media: „Polacy powrócili na zimowy tron!”.
Tempo zdobywania ośmiotysięczników osłabło wtedy, kiedy do zdobycia pozostały już tylko te leżące na terenie Pakistanu w Himalajach Zachodnich (Nanga Parbat) i w Karakorum (Gasherbrumy I i II, Broad Peak, K-2), gdzie warunki są znacznie surowsze od tych panujących w Nepalu i Tybecie (niższe temperatury, silniejsze wiatry). Pierwszy ośmiotysięcznik w tym rejonie (Pakistan) zdobyto po 24 latach prób dopiero w 2011 (Gasherbrum II przez zespół międzynarodowy).

Program „PHZ 2010-2015” adresowany jest do przedstawicieli młodego pokolenia i jednym z jego celów jest zapełnienie luki pokoleniowej w tej dyscyplinie i w himalaiźmie w ogóle. Twórcą programu jest Artur Hajzer a kierownikiem honorowym Krzysztof Wielicki. Program wystartował w 2010 roku dzięki inicjatywie Ireneusza Rasia – Posła i Przewodniczącego Komisji Sportu i wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jesienią 2011 roku patronat nad programem objął Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej. Sponsorem Generalnym Programu i wypraw jest PKN Orlen S.A.

Zdobywanie ośmiotysięczników zimą jest największym wyzwaniem współczesnego himalaizmu. Wiejące nieustannie wiatry i huragany o sile średnio 120 km/h i temperatury odczuwalne spadające do minus 70 stopni Celcjusza stanowią główną przeszkodę we wspinaczce. Silne wiatry powodują wylodzenia i decydują tym samym o wzroście średnich trudności technicznych.

W ramach programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015” zorganizowano następujące wyprawy (treningowe i zasadnicze zimowe):

  1. Na Nanga Parbat 8125 m latem 2010 roku – na szczycie stanęli najpierw Artur Hajzer i Robert Szymczak w potem w samotnym ataku Marcin Kaczkan. Niedaleko spod szczytu zawrócili Aleksandra Dzik i Jarosław Gawrysiak. W wyprawie uczestniczyło 12 osób
  2. Zawody międzynarodowe The Elbrus Race 2010. W zawodach polegających na szybkościowym wejściu na Elbrus 5642 m uczestniczyło 12 osób. Na trasie o 3500 m przewyższenia – kategoria Extrem – zwyciężyli Andrzej Bargiel i Aleksandra Dzik. Andrzej Bargiel ustanowił nowy rekord trasy 3 godziny 33 minuty. W zawodach uczestniczyło 12 osób.
  3. Zimową wyprawę na Broad Peak 8047 m zimą 2010/2011. W wyprawie uczestniczyło 9 osób. Osiągnięto wysokość 7800 m.
  4. Jesienną wyprawę na Makalu 8463 m. Szczyt zdobyli Artur Hajzer, Adam Bielecki, Tomasz Wolfart. W wyprawie uczestniczyło 8 osób. Podczas zejścia Maciej Stańczak i Tomasz Wolfart odmrozili palce w efekcie czego doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu.
  5. Zimową wyprawę na Gasherbrum I 8068 m zimą 2011/2012. W wyprawie uczestniczyły 4 osoby. Dokonano pierwszego w historii zimowego wejścia na
    Gasherbrum I. Na szczycie 9 marca 2012 stanęli Adam Bielecki i Janusz Gołąb. Kierownikiem był Artur Hajzer a kierownikiem bazy Agnieszka Bielecka.
  6. Wiosenną wyprawę na Manaslu 8156 wiosną 2012. W wyprawie uczestniczyło 7 osób. Osiągnięto wysokość 7800.

W czerwcu 2012 wyruszyła w Karakorum dwuosobowa wyprawa – Marcin Kaczkan i Adam Bielecki, której celem jest letnie zdobycie K2 8611 m ale też rozpoznanie góry przed wyprawą zimową, którą PZA planuje zorganizować w kolejnych latach. W 2012 zorganizowana zostanie jesienna wyprawa na Cho Oyu 8201 m – specjalnie dla kolejnych, utalentowanych wspinaczy młodego pokolenia. W wyprawie udział wezmą między innymi: Mateusz Grobel KW Katowice, Mateusz Zabłocki KW Warszawa, Artur Małek KW Katowice, Andrzej Bargiel TKN Tatra Team, Krzysztof Starek KW Kraków, Agnieszka Bielecka KW Wrocław.

Zimą 2012/2013 zostanie zaatakowany Broad Peak 8047 m. Kierownikiem wyprawy jest Krzysztof Wielicki. Szeroki, wstępny skład wyprawy stanowią: Jacek Czech KS Kandahar, Marcin Kaczkan KW Warszawa, Andrzej Bargiel TKN Tatra Team, Adam Bielecki KW Kraków, Janusz Gołąb KW Gliwice, Krzysztof Starek KW Kraków.

Artur Hajzer
Kierownik programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”

Przeczytaj także wywiad z Januszem Onyszkiewiczem o polskich sukcesach w himalaizmie zimowym.


Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>