Zimowy Gasherbrum I z wyróżnieniem ExplorersWeb 2012 Awards: dla tych, co wrócili i dla tych, co zostali

g-1-minZima 2012 w Himalajach nie należała do łatwych (tak jakby którakolwiek należała), ale dla przypomnienia: po śmierci jednego z uczestników wyprawy z zimowej próby zdobycia K2 musieli się wycofać Rosjanie. Z kolei duet Simone Moro i Denis Urubko też przegrał z Nanga Parbat. Jedynie Polakom udało się dopiąć celu i wrócili do kraju z zimowy trofeum: Gasherbrumem I. Nic dziwnego, że prestiżowy portal ExplorersWeb uznał zimowe wejście wyczynem roku. Lodowi Wojownicy w osobach Adama Bieleckiego i Janusza Gołębia wrócili na tron…

G-1-ex

W tym czasie na Gasherbrumie I działały równocześnie dwie wyprawy – poza polską, zorganizowaną w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, także międzynarodowa grupa pod kierownictwem Austriaka Gerfrieda Göschla, która zamierzała wejść nową drogą od południa. Smutnym kontrapunktem dla polskiego sukcesu było właśnie zaginięcie Gerfrieda Göschla i towarzyszących mu Szwajcara Cedrika Hählena i Pakistańczyka Nisara Hussaina. Obie wyprawy umówiły się wcześniej, że będą atakować tego samego dnia. Portal Explorers Web postanowił docenić wysiłek wspinaczy – zarówno tych, którzy bezpiecznie zeszli ze szczytu, jak i tych, którzy nigdy z Gasherbruma I nie wrócili. Nagrodę ExplorersWeb 2012 Awards otrzymują więc obie wyprawy, które zimą 2012 działały na tym ośmiotysięczniku.

Zdjęcie Adama Bieleckiego ze szczytu Gasherberuma I

Zdjęcie Adama Bieleckiego ze szczytu Gasherbruma I

„Nagroda za rok 2012 wędruje do obu zespołów, każdy z nich na swój sposób wykazał się odwagą i podążał za marzeniami” – uzasadniła swój werdykt redakcja.

Wśród nominowanych osiągnięć za rok 2012 znalazło się także: pokonanie grani Mazeno na Nanga Parbat, skok Felixa Baumgartnera, samotna wyprawa Aleksa Gamme na biegun południowy, przepłynięcie lasu amazońskiego w kajaku przez Christiana Bodegrena i przebycie kuli ziemskiej – na różne sposoby i z różnymi utrudnieniami – przez Erdena Eruca.

 


Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>