Jeśli ktoś wybiera się w przyszły weekend do Krakowa, ta informacja prasowa może go zainteresować. Podczas odbywającego się w dniach od 7 do 9 grudnia Krakowskiego Festiwalu Górskiego, usłyszymy opowieści o najważniejszych i najtrudniejszych górskich oraz skalnych dokonaniach Polaków w mijającym roku. Z prelekcjami wystąpią m.in. Kinga Baranowska i Artur Hajzer.
Na festiwalowej scenie zaprezentuje się Janusz Gołąb, który wraz z Adamem Bieleckim po raz pierwszy zdobył zimą Gasherbrum I. Wraz z nim wystąpi pomysłodawca programu Polski Himalaizm Zimowy, himalaista – Artur Hajzer. Zobaczymy także najlepszą polską himalaistkę młodego pokolenia, zdobywczynię ośmiu ośmiotysięczników – Kingę Baranowską. O swoich sukcesach opowiedzą pogromcy Nameless Trango Tower – Maciek Ciesielski i Mariusz Serda, grenlandzcy eksploratorzy – Jasiek Kuczera i Marcin Księżak, autor powtórzeń najtrudniejszych dróg tatrzańskich na Kazalnicy – Piotr Xięski, jedna z najlepiej wspinających się Polek – Ola Taistra oraz niezwykle utalentowany, młody wspinacz – Alex Raczyński.
Artur Hajzer i Janusz Gołąb (9 grudnia, godz. 15.30 – 17.00, Główna sala festiwalowa)
9 marca tego roku pod kierownictwem Artura Hajzera, w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, Janusz Gołąb i Adam Bielecki dołożyli kolejną cegiełkę do naszych zimowych osiągnięć w górach najwyższych. Dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I. Wejście Polaków jest drugim w historii zimowym wejściem na ośmiotysięcznik w Karakorum.
Kinga Baranowska (8 grudnia, godz. 15.15 – 16.15, Główna sala festiwalowa)
Kinga Baranowska kontynuuje z kolei tradycje polskiego kobiecego himalaizmu. 25 maja tego roku weszła na swój ósmy ośmiotysięcznik – Lhotse, czym wyrównała osiągnięcia naszej największej himalaistki, Wandy Rutkiewicz. Swoje wejście dedykowała Jerzemu Kukuczce, pierwszemu polskiemu zdobywcy Korony Himalajów, który w 1989 roku zginął właśnie na południowej ścianie Lhotse.
Maciek Ciesielski i Mariusz Serda (8 grudnia, godz. 11:30-12:00, Główna sala festiwalowa)
W sierpniu tego roku Maciek Ciesielski, Mariusz Serda i Łukasz Mirowski, przy wsparciu Fundacji Kukuczki i PZA, wspięli się na Nameless Trango Tower w Karakorum, dokonując jednocześnie drugiego polskiego wejścia na szczyt.
Maciek będzie miał na KFG jeszcze jedną prelekcję. Wspólnie z Michałem Królem opowiedzą o niedawnym Argentina Petzl Trip. (godz. 12.00-12.25)
Jasiek Kuczera i Marcin Księżak (8 grudnia, godz. 12:30-13:00, Główna sala festiwalowa)
Jasiek Kuczera, Marcin Księżak i Aleksander Barszczewski wyruszyli w lipcu br. z ramienia PZA na Grenlandię celem powtórzenia drogi Golden Lunacy. Przy okazji udało im się wspiąć również na Two Hobbits from the moon, gdzie dodali własny wariant i wytyczyć nową drogę Snake from Aappilattoq (VIII/VIII+, 21 wyciągów) na około 700-metrowej ścianie Marluissat Peak.
Piotr Xięski (8 grudnia, godz. 13:10-13:40, Główna sala festiwalowa)
W tym roku Piotr Xięski w zespole z Robertem Pallusem dokonał kilku świetnych przejść w naszych Tatrach, na Kazalnicy. We wrześniu zrobili czwarte klasyczne przejście Filara Kazalnicy IX+, niedługo później, w październiku, zapisali na konto honorne, pierwsze polskie powtórzenie Wędrówki dusz IX+.
Ola Taistra (8 grudnia, godz. 14:30-15:00, Główna sala festiwalowa)
We wrześniu tego roku Ola poprowadziła 50-metrową Cossi fan tutte 8c+ w Rodellarze – drogę, z którą zmagała się cztery lata. Pokonanie przepięknej linii sektora Piscineta jest nie tylko jej życiowym osiągnięciem, ale również jednym z najlepszych przejść w historii kobiecego wspinania skalnego.
Alex Raczyński (8 grudnia, godz. 13:50-14:20, Główna sala festiwalowa)
Drugi rok z rzędu 18-letni Alex Raczyński przywozi z wakacji znakomite przejścia. I drugi raz pokonuje drogę 9a – trudności robione wciąż przez niewielu polskich wspinaczy. W rejonie Gorges du Loup łodzianin poprowadził Abysse autorstwa Alexa Chabota. Dokładnie równo rok po ubiegłorocznym sukcesie na San Ku Kai w Entraygues.