Mój tydzień z Wandą

Czy Wandę Rutkiewicz można porównywać z Marilyn Monroe? Ja mogę, ponieważ tyle samo czasu spędziłam pisząc o gwiazdach i czerwonych dywanach, co o górach. Nigdy żadna aktorka nie zainspirowała mnie do myśli o karierze scenicznej – głównie dlatego, że nie mam do tego warunków. Ale do wspinaczki warunków też nie mam, a gdy przeczytałam o Wandzie po raz pierwszy to zapomniałam o wszystkich uprzedzeniach i ograniczeniach i po prostu pojechałam w góry.  12 (lub 13) maja mija 20. rocznica jej zaginięcia na Kanczendzondze, więc zaproszę na kilka nie tylko książkowych spotkań z Wandą.

5 maja o godzinie 12 będzie miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Wandzie Rutkiewicz na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór pod Osterwą.  Obecnie znajduje się tam około 300 tablic upamiętniających ponad 400 ludzi gór m.in. Klemensa Bachlędę i Jana Długosza. Są też postacie, które podobnie jak Wanda były z Tatrami związane, ale zginęły w innych górach jak Wawrzyniec Żuławski, Stanisław Groński, Jerzy Kukuczka czy  Piotr Morawski.

 

Fundatorem tablicy pamiątkowej jest Polski Związek Alpinizmu i Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego  im. Jerzego Kukuczki.

Przekazuję treść zaproszenia od PZA:

Koleżanki i Koledzy!

Serdecznie zapraszam na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Wandzie Rutkiewicz na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór pod Osterwą, która odbędzie się w sobotę 5 maja br. o godz. 12.00, w 20. rocznicę zaginięcia Wandy podczas ataku szczytowego na Kanczendzondze.

Na chętnych do skorzystania z transportu z Zakopanego na Słowację – wyjazd 5 maja br. o godzinie 8.30 spod centrali TOPR, ul. Piłsudskiego 65A.

Dla tych, którzy samodzielnie dojadą na Słowację z przystanku Popradzkie Pleso zapewniamy transport do schroniska przy Popradzkim stawie. Godzina zbiórki od 10.00- 11.00 (ostatni wyjazd) lub spacer asfaltem w górę około 45-60 minut.

Na miejscu, w schronisku – zapraszamy na skromny poczęstunek: gulasz, ciasta, herbata.
Prosimy o potwierdzenie swojego udziału w uroczystości (szczególnie jeśli chodzi o transport z Zakopanego) do dnia 26 kwietnia br. na adres: biuro@pza.org.pl, tel. 22 875 85 05, +48 504 002 610, po tym terminie kontakt z Zofią Bachledą: zosiabachleda@skialpinizm.pl; tel. +48 604 124 144.

A już 11 maja rozpocznie się w Muzeum Sportu i Turystyki pod hasłem „20 lat bez Wandy” XIX Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz.

Część poświęconą patronce festiwalu otworzy w piątek 11 maja o godzinie 18 program artystyczny  „Na szczytach panuje cisza”  w wykonaniu Anny Gryszkówny i Marcina Przybylskiego – aktorów Teatru Narodowego w Warszawie. Będzie miał także miejsce premierowy pokaz filmów z prywatnego archiwum państwa Błaszkiewiczów:

„Wanda u Mamy w Dniu Matki  (1991) oraz „Das Ende der Traume” („Koniec marzeń”). Fragmenty programu „Land der Berge” (2002).

Odbędzie się także spotkanie z Michałem Błaszkiewiczem, bratem Wandy Rutkiewicz.

Jeśli zaś chodzi o moje lektury – w końcu napiszę  o książkach, które długo czekały na mojej półce na właściwy moment: „Na jednej linie” Wandy Rutkiewicz, „Wszystko o Wandzie Rutkiewicz” wywiadzie-rzece Barbary Rusowicz oraz „Uciec jak najwyżej” Ewy Matuszewskiej.


Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

UWAGA! Jeśli chcesz odpowiedzieć na wybrany komentarz kliknij przycisk "Odpowiedz" znajdujący się bezpośrednio pod tym komentarzem.

Komentarz

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>